Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německá ministryně obrany se chce více věnovat rodinám vojáků

Vydáno 17.01.2014

Nová ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen. | foto: Ministerstvo obrany Německa

Německá ministryně obrany se chce více věnovat rodinám vojáků

Nová ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen chce zjednodušit podmínky pro vojáky, aby mohli pracovat na částečný úvazek, stejně jako chce rozšířit péči o děti. „Mým cílem je vytvořit z německých ozbrojených složek jednoho z nejatraktivnějších zaměstnavatelů v Německu,“ uvedla ministryně. Náklady by měly být hrazeny z daní. Svůj záměr dala najevo v době, kdy v Německu probíhá debata o lepším propojení profesního života a rodiny kvůli stárnoucí německé populaci.

Von der Leyen, která byla ministryní pro rodinné záležitosti v prvním kabinetu kancléřky Angely Merkel a která je považována za její možnou nástupkyni, je v Německu oceňována za prosazování sociálních reforem. Některé z nich převzala od středo-levicové opozice.

Kam dál?
Nová německá ministryně obrany zamířila do Afghánistánu (23.12. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Klíčem ke stabilitě v Afghánistánu je regionální spolupráce, vyzývá poslankyně

Aktivní spolupráce států středoasijského regionu je klíčem pro udržení stability v Afghánistánu po odchodu většiny zahraničních vojáků na konci letošního roku. Uvedla to poslankyně afghánského národního shromáždění Farukhunda Zahra Naderi. K tomu by podle Naderi mohla přispět také vojenská aliance, kterou by podle ní měly státy vytvořit. „Pákistán, Írán nebo Indie mají více méně stejnou kulturu jako my. Proto si vzájemně rozumíme lépe v porovnání se státy, které jsou od nás dále... Musíme si také uvědomit, že pokud nezajistíme stabilitu Afghánistánu, bude to mít dopad na celý region.“

Kromě vytvoření vojenské aliance považuje Naderi za klíčové také kulturní a ekonomické propojení regionu. Na samotné rekonstrukci Afghánistánu by se pak podle ní měla podílet všechna uskupení, která si váží afghánské ústavy, kultury a hodnot - včetně Tálibánu.

Kam dál?
Ruský velvyslanec: SCO nenahradí NATO v Afghánistánu (16.1. 2014)
Indie začala trénovat afghánská komanda (23.12. 2013)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Země NATO znepokojuje zpoždění dohody s Kábulem

Představitelé evropských států Severoatlantické aliance jsou znepokojeni snahou Afghánistánu o získání dalších ústupků ze strany NATO v připravované bezpečnostní dohodě a upozorňují, že v případě dalšího zpoždění se bude Evropa zdráhat dohodu podpořit. Podle lidí ze zákulisí rozhovorů se spojenci setkali s nečekaným odporem ze strany Kábulu. „Byli jsme velmi překvapeni. Jsme na bodu mrazu,“ uvedl jeden ze zástupců NATO.

Aliance v současnosti spolupracuje s Kábulem na vytvoření dohody, která by umožnila omezenému počtu aliančních vojáků zůstat i v období po konci mise ISAF na konci roku 2014. Dohoda by se měla podobat té, kterou by měl Afghánistán podepsat s USA.

Kam dál?
Máte pár týdnů na podpis smlouvy, varují USA Afghánistán (8.1. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

NATO požádalo Rakousko o více jednotek pro Kosovo

Severoatlantická aliance chce, aby Rakousko rozšířilo svůj kontingent v Kosovu. Tento krok je reakcí na plánované stažení francouzských vojáků ze severního Kosova. Aliance podle nejmenovaného zdroje požádala Vídeň již v prosinci.

V nadcházejících měsících se má z Kosova stáhnout 320 francouzských vojáků. NATO proto očekává, že tuto mezeru zaplní právě Rakousko, které má v současnosti na území Kosova 380 vojáků.

Kam dál?
NATO v Kosovu zatím zůstává (2.12. 2013)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Aliance chce prodloužit nájem největších transportních letounů

Severoatlantická aliance plánuje, že prodlouží pronájem transportních letounů An-124-100 Ruslan. „NATO potvrdilo, že bude potřebovat letku Ruslanů i po roce 2014. V současnosti proto jedná o pokračování spolupráce v rámci aliančního programu“ SALIS (Strategic Airlift Interim Solution), uvedl nejmenovaný zdroj z vojenského prostředí.

Analýza

Aliance si největší transportní letouny pronajímá z Ruska a Ukrajiny od roku 2006. Smlouva zajišťuje permanentní umístění dvou letounů v Německu a v případě potřeby umožňuje Alianci požádat až o čtyři další.

Kam dál?
Letoun NATO dopravil pomoc zpustošeným Filipínám (14.11. 2013)

Zdroj: Interfax-Ukraine (Ukrajina/Rusko)

koc; natoaktual.cz