natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Republikánští senátoři chtějí další expanzi NATO a tvrdší přístup vůči Rusku

    9. srpna 2013  19:36

    Vůči Rusku je třeba postupovat tvrdším způsobem, kvituje Obamovo rozhodnutí zrušit schůzku s Putinem americký senátor John McCain (vpravo). | foto: Ministerstvo obrany USA

    Republikánští senátoři chtějí další expanzi NATO a tvrdší přístup vůči Rusku

    Američtí vlivní republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham chtějí, aby Bílý dům podpořil další expanzi Severoatlantické aliance stejně jako dokončení systému protiraketové obrany v Evropě. Zároveň vyzvali Washington, aby přitvrdil ve vztazích s Ruskem. Reagovali tak na zprávu, že se americký prezident Barack Obama nezúčastní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě kvůli tomu, že Rusko poskytne azyl uprchlému Edwardu Snowdenovi. Ten utekl z USA poté, co vyzradil informace o některých přísně tajných protiteroristických programech americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) a americké úřady usilovaly o jeho vydání zpět do USA.

    „Souhlasíme s rozhodnutím prezidenta Obamy, že se nezúčastní plánovaného setkání s ruským prezidentem,“ uvedli senátoři. „Nyní se ale musíme posunout ze symbolické roviny k nezbytným krokům, které povedou k realističtějšímu přístupu v našich vztazích s Ruskem. To znamená ukázat ruské vládě, že maření amerických národních zájmů bude mít své důsledky.“ Kromě dokončení systému protiraketové obrany v Evropě prosazují oba senátoři další kolo rozšiřování NATO, v němž by měla figurovat také bývalá sovětská republika Gruzie.

    Kam dál?
    Medveděv: Členství Gruzie v NATO by poškodilo její vztahy s Ruskem (7.8. 2013)
    Záruky USA k protiraketovému deštníku nestačí ke kompromisu, zní z Ruska (7.8. 2013)
    USA kritizují vměšování Ruska do debaty mezi Finskem a NATO (29.7. 2013)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    NATO plánuje v příštích letech intenzivní cvičení

    Severoatlantická aliance oznámila sérii cvičení, která se uskuteční na podzim letošního roku. Cvičení se budou týkat řadových vojáků stejně jako velitelů Sil rychlé reakce NATO (NRF) a měla by otestovat a zlepšit jejich schopnosti. Aliance má ambiciózní plán, který počítá s častými cvičeními v příštích několika letech. Ta by měla obsahovat širokou škálu scénářů a komplexní výcvikové plány, které by měly pokrýt celý rozsah aliančních misí.

    „Síly rychlé reakce NATO jsou nepostradatelné pro zajištění a zlepšení schopností pro spolupráci sil napříč Aliancí. Po ukončení naší mise v Afghánistánu budou o to důležitější a jejich prostřednictvím se připravíme na budoucí výzvy,“ řekl generál Philip Breedlove, nejvyšší velitel aliančních sil v Evropě (SACEUR). První z těchto cvičení se uskuteční na přelomu srpna a září ve středním Norsku a zúčastní se ho na padesát vojenských letounů a přibližně 800 vojáků z celkem deseti členských států Aliance.

    Kam dál?
    Američané se poprvé zapojí do Sil rychlé reakce NATO (23.7. 2013)
    Gruzie se připojí k Silám rychlé reakce NATO (16.7. 2013)

    Zdroj: RTT News (USA)

    ---

    Filipíny chtějí více amerických vojáků na svém území

    Filipínští ministři obrany a zahraničí brzy začnou vyjednávat se Spojenými státy o umístění většího počtu amerických vojáků na filipínském území. Tímto krokem chtějí Filipíny odstrašit Čínu od jejích rostoucích ambicí ve vodách Jihočínského moře. Ostrovní stát chce posílit svůj obranný potenciál, zatímco se sám pokouší modernizovat svou armádu, která je jednou z nejslabších v Asii.

    Větší americká přítomnost by navíc znamenala také více zdrojů a výcviku pro řešení následků přírodních katastrof, které Filipíny často postihují ve formě tajfunů či zemětřesení. Ústava Filipín sice zakazuje trvalé umístění zahraničních vojsk na území státu, ale v roce 1999 senát ratifikoval dohodu se Spojenými státy, která jim umožňuje přechodný pobyt.

    Někteří sousedé Číny jsou v poslední době znepokojeni jejími nároky na oblasti v Jihočínském moři. Snaha Manily ke zvýšení obrany a bezpečnosti je navíc podpořena americkými úmysly přesunout část amerických sil z oblasti Blízkého východu do asijského regionu.

    Kam dál?
    Analýza: Bouřlivé vody Jihočínského moře: kdo s koho? (28.8. 2012)

    Zdroj: The Herald (USA)

    ---

    Transportní letoun etiopské armády havaroval na letišti v Mogadišu

    Na letišti v somálském hlavním městě Mogadišu havarovalo vojenské etiopské letadlo, na jehož palubě zahynuli čtyři lidé. Letadlo převáželo zbraně pro síly Africké unie (AU), která má v zemi 17 tisíc lidí, jež mají za úkol pomoci somálské vládě v boji proti islamistickým ozbrojencům.

    AU vyjádřila soustrast etiopské vládě stejně jako etiopskému lidu.

    Mise AU v Somálsku, kterou zaštiťuje OSN, začala již v roce 2007 a jejím cílem je pomoci zachovat mír a podpořit federální vládu v zemi, která je již více než dvacet let zmítána konfliktem.

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Britská vojenská loď míří v rámci cvičení do Gibraltaru

    Britská vojenská loď HMS Westminster a dvě další lodě zakotví na Gibraltaru v době, kdy další britská plavidla navštíví španělské přístavy jako součást cvičení Cougar 13. Návštěva Gibraltaru je podle britského ministerstva obrany dlouho plánovaná a nemá nic společného s nedávnými politickými rozpory mezi Británií a Španělskem ohledně Gibraltaru. Madrid se totiž nechal slyšt, že by mohlo dojít ke zpoplatnění každé lodě, která na území Gibraltaru zavítá skrze hranici se Španělskem. Španělsko zároveň obvinilo Gibraltar z ničení rybářských území.

    Cvičení Cougar 13 se zúčastní skupina britských sil, jejichž cílem je zdokonalit schopnosti pomocí nejrůznějších cvičení. Britové ve stejné době umístí svá plavidla do přístavů v Portugalsku, Turecku a na Maltě. Britské síly se následně přesunou do oblasti Blízkého východu a většina z nich se v prosinci letošního roku vrátí zpět do Británie. Tři lodě však zůstanou na východ od Suezu, kde bude jejich úkolem zajistit bezpečnost námořních tras pro obchodní lodě.

    Kam dál?
    Královské námořnictvo couvá z aliančních závazků (30.7. 2013)
    NATO a Velká Británie se spoléhají na Tridenty, Skotsko je odmítá (5.4. 2013)

    Zdroj: Evening Standard (Velká Británie)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media