natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Německo odmítá tvrzení, že dluží NATO a USA obrovské sumy peněz za obranu

    20. března 2017  23:47

    Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen během návštěvy u speciální horské brigády v Bad Reichenhall | foto: Bundeswehr

    Německo odmítá tvrzení, že dluží NATO a USA obrovské sumy peněz za obranu

    Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen odmítla tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Německo dluží Severoatlantické alianci a Spojeným státům „obrovské částky“ peněz za obranu. „Setkání s německou kancléřkou bylo skvělé. Německo nicméně dluží Alianci spoustu peněz a Spojeným státům musí platit více za silnou a drahou obranu, kterou mu poskytují,“ napsal americký prezident na Twitteru.

    „Vůči NATO neexistuje žádný dluh,“ uvedla v prohlášení ministryně von der Leyen. „Výdaje na obranu nesmí být dávány do spojitosti pouze s NATO, naše finanční prostředky jdou také na mírové mise OSN, na mise EU a na boj proti terorismu,“ dodala německá ministryně obrany.

    „Mnoho zemí dluží velké sumy peněz, je to nespravedlivé,“ poznamenal Trump. Spojené státy utlumí svůj závazek vůči NATO, pokud do něj nebudou jednotlivé členské země přispívat více peněz, řekl během schůzky NATO v únoru 2017 americký ministr obrany James Mattis. „Americký daňový poplatník již nemůže nést na svých bedrech nepřiměřený podíl na obraně západních hodnot. Američané se nemohou starat o bezpečnost vašich dětí více než vy,“ zdůraznil Mattis.

    Kam dál?
    NATO uklidňuje Trumpa, výdaje rostou. Česko je čtvrté od konce (13.3. 2017)
    Německá kancléřka se ve Washingtonu setká s Trumpem (13.3. 2017)
    Trump slibuje podporu pro NATO, ale spojenci musí platit spravedlivý podíl (1.3. 2017)

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie), The Independent (Velká Británie)

    ---

    Turecko blokuje partnerské programy Rakouska s NATO

    Turecko potvrdilo, že blokuje partnerské programy Rakouska se Severoatlantickou aliancí. Blokáda partnerských programů NATO Tureckem je zaměřena pouze na Rakousko, které před několika měsíci navrhlo pozastavit jednání o členství Turecka v Evropské unii, uvedly turecké vojenské zdroje v Bruselu.

    Mluvčí turecké mise při NATO v Bruselu Fatma Pasaoglu potvrdila, že blokáda je zacílena pouze na Rakousko. Představitelé NATO nicméně řekli, že turecké blokování programů souvisejících zejména s vojenskými cvičeními ovlivňuje nejen neutrální Rakousko, ale i další nečlenské země spolupracující s Aliancí.

    Kam dál?
    Turecko blokuje spolupráci s NATO, ohrožuje tím alianční mise (15.3. 2017)
    Představitelé NATO a EU vyzývají Erdogana ke snížení napětí (14.3. 2017)

    Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

    ---

    NATO bude využívat k přesunům kuvajtské území

    Kuvajtské Národní shromáždění schválilo dohodu se Severoatlantickou aliancí, díky které budou moci vojáci a členové Aliance využívat k přesunům kuvajtské území. Spolupráce Kuvajtu s členskými státy NATO je v souladu s rezolucemi OSN, jež mají usnadnit aliančním jednotkám jejich působení v Iráku a v Afghánistánu, uvedl první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Kuvajtu šejk Sabah Al-Khaled Al-Hamad Al-Sabah. Kuvajt bez problémů poskytne Alianci veškerou nezbytnou pomoc, aniž by byla porušena ústava a zákony státu, dodal Sabah.

    „Kuvajt je jednou z prvních zemí, která se stala členem aliančního projektu Istanbulská iniciativa pro spolupráci (ICI), jenž už od roku 2004 usiluje o bezpečnost a stabilitu v regionu,“ řekl šejk Sabah. I v zájmu bezpečnosti a stability v naší zemi je důležité spolupracovat s osmadvaceti členskými státy NATO, zdůraznil Sabah. Kuvajt spolupracuje s NATO v oblastech, jako je například boj proti terorismu a námořní bezpečnost, poznamenal šejk Sabah.

    Kam dál?
    NATO otevřelo v Kuvajtu centrum Istanbulské iniciativy pro spolupráci (31.1. 2017)
    Stoltenberg: Kuvajt je důležitým hráčem Blízkého východu (6.5. 2015)

    Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)

    ---

    NATO by mělo dělat více proti nelegálním rybářům, tvrdí Somálci

    Somálští představitelé, jejichž jednotky osvobodily unesený tanker a jeho posádku, prohlásili, že Severoatlantická aliance musí dělat více pro to, aby se zabránilo nelegálnímu rybolovu, který podle místních obyvatel vyvolal poslední pirátský útok v regionu. Představitelé NATO již však dříve řekli, že k potírání nelegálního rybolovu podél somálského pobřeží nemají mandát.

    Od roku 2012 je to poprvé, co somálští piráti úspěšně unesli obchodní loď. Ta byla následně osvobozena poměrně rychle a bez zaplacení výkupného. Představitelé poloautonomní somálské provincie Puntland tvrdí, že za únosy stojí hněv místních, kteří takto reagují na cizí lodě provozující nelegální rybolov.

    „Požádali jsme lodě NATO, aby zakročily proti nelegálnímu rybolovu, ale oni odpověděly, že to nespadá do jejich mandátu,“ uvedl viceprezident Puntlandu Abdihakim Abdullahi Omar. „Řekli jsme jim, že v tom případě je jejich přítomnost v oblasti spíše břemenem než přínosem,“ dodal Omar.

    Kam dál?
    NATO končí protipirátskou misi u Somálska, pozornost věnuje Středomoří (25.11. 2016)

    Zdroj: Reuters (USA)

    ---

    Zpátky do Evropy: Americká armáda posílá vojáky a techniku k odstrašení Ruska

    Není to tak dávno, co americká armáda stáhla své tanky z Evropy, nyní je tam posílá zpět. „Po pádu berlínské zdi jsme si užívali oddechu, nemuseli jsme se strachovat o základní bezpečnostní pořádek v Evropě. Ta léta klidu jsou však pryč,“ řekl mezinárodní bezpečnostní analytik z amerického think tanku RAND David Shlapak.

    Na loňském summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě NATO oznámilo, že z pozice ujištění přechází k odstrašení. To znamená mít reálné schopnosti k poražení nepřítele, uvedl velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Ben Hodges. Spojené státy proto posilují svou přítomnost v Evropě a posílají zpátky své tanky, vrtulníky a logistickou podporu a účastní se mnoha společných aliančních cvičení, aby ukázaly, jaké schopnosti má NATO, pokud by bylo zatlačeno do kouta.

    Současná situace je podobná té v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století. „Když jsem byl poručíkem, měli jsme v Evropě 300 000 vojáků, cílem bylo odstrašit Sovětský svaz, zabezpečit naše spojence a ochránit americkém strategické zájmy,“ řekl Hodges. „Dnes tu máme 30 000 vojáků a cílem je odstrašit Rusko. Stejného strategického efektu musíme dosáhnout s menší počtem vojáků. Naším úkolem je proto postarat se o to, aby 30 000 vypadalo a působilo jako 300 000,“ dodal generál Hodges.

    Kam dál?
    Spojené státy posílají 1 000 vojáků do Polska (23.2. 2017)
    Gruško: NATO nechce měnit plány na vojenské posilování v Evropě (8.2. 2017)

    Zdroj: Army Times (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media