natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Obama Rusku o Libyi: Jednání ano, Kaddáfí ne

    14. července 2011  23:36

    Obama Rusku o Libyi: Jednání ano, Kaddáfí ne
    Americký prezident Barack Obama se v Bílém domě setkal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Vyjádřil mu podporu ve snaze o zprostředkování rozhovorů mezi válčícími stranami v Libyi. Obama však jakékoliv politické řešení konfliktu podmínil tím, že se libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vzdá moci.

    Již dříve tento týden mluvil Obama v podobném duchu i se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Rusko přitom zůstává kritikem alianční kampaně v Libyi, která prý podkopává mírové snahy Africké unie a OSN.

    Prezident však s Lavrovem nemluvil pouze o Libyi, ale diskutovali spolu i o plánovaném protiraketovém štítu v Evropě, ruském vstupu do Světové obchodní organizace, íránském jaderném programu a o situaci v Súdánu.

    Čtěte také:
    Kreml: K stabilizaci Libye povede jen okamžité příměří
    Rusko nepodpoří tvrdší rezoluci OSN o Libyi

    Zdroj: Xinhua (Čína)

    ---

    Afghánistán hlásí více mrtvých civilistů, kvůli vzbouřencům
    Počet civilních obětí v Afghánistánu je v prvních šesti měsících letošního roku větší než za stejné časové období loňského roku. Podle údajů OSN zemřelo za první půlrok 1462 civilistů, což je o 15 % více než za první polovinu roku 2010. OSN také za toto období zaznamenala největší počet "bezpečnostních incidentů" od roku 2003, kdy začala tento údaj zaznamenávat.

    Podle údajů OSN jsou za 80 % civilních obětí odpovědní vzbouřenci, přičemž největší podíl na úmrtích nesou podomácku vyrobené výbušniny, tzv. IED. Za 14 % obětí mohou afghánské síly a ISAF, u nichž za nejvíce mrtvých mohou letecké útoky.

    Letošní květen se stal se 368 mrtvými a 593 zraněnými nejkrvavějším měsícem pro civilisty od roku 2007, kdy OSN začala vést své údaje. "Zneklidňuje nás, že se utrpení civilistů se během letošního léta podle předchozích pozorování ještě zvýší," prohlásila Georgette Gagnon z mise OSN pro Afghánistán. Podle ní by se nyní bojující strany měly snažit zlepšit ochranu civilistů.

    Čtěte také:
    Afghánci protestují proti smrti civilistů

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Rusko navrhuje nový postup v otázce Íránu
    Podle Ruska je potřeba postupně budovat mezinárodní důvěru ohledně íránského jaderného programu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nastínil, že Teherán by měl být odměňován, pokud dostatečně odpoví na otázky či obavy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). Odměny by mohly být například ve formě zrušení některých sankcí.

    Lavrov svůj návrh předložil při návštěvě Washingtonu, kde se setkal se svým protějškem, americkou ministryní zahraničí Hillary Clinton. Ta uvedla, že přístup USA k íránskému jadernému programu zůstává založen na dvojím principu tlaku a účasti.

    Írán je podle zpráv připraven znovu otevřít rozhovory s pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Německem o svém jaderném programu, ale pouze pokud bude uznáno jeho právo na obohacený uran. Některé západní státy se však obávají, že Írán svůj jaderný program zneužije k vytvoření jaderné bomby, což nicméně Teherán vehementně popírá.

    Čtěte také:
    Írán se poprvé zúčastnil schůze NATO

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR)

    ---

    Pentagon zveřejní vlastní kyberstrategii
    Americké ministerstvo obrany by mělo zveřejnit novou strategii pro ochranu svých počítačových systémů. Tzv. kyberstrategie 3.0 je postavena na pěti pilířích a má jít dále než běžná ochrana pomocí firewallů. K ochraně mají sloužit například různá čidla, software i data shromážděná americkými tajnými službami.

    USA se snaží, aby byla nová strategie prezentována jako obranná, neboť čelí obviněním, že jejich přičiněním dochází k militarizaci kyberprostoru. Tato obvinění byla podpořena například i vytvořením amerického vojenského Kyber velitelství. Pentagon navíc již dříve hovořil o tom, že kyberprostor je po vzduchu, zemi, vodě a vesmíru dalším možným bojištěm.

    Podobným formulacím se proto američtí činitelé ve své nové strategii vyhnuli. Namísto toho se zaměřili pouze na ochranu svých počítačových sítí. Americká armáda má přitom k dispozici počítačové viry schopné vyřadit kriticky důležité sítě nepřítele, podobné viru Stuxnet, který v minulosti poškodil íránské jaderné zařízení.

    Čtěte také:
    Pentagon se obává destruktivních kyberútoků, vytvoří zvláštní komanda
    Kyber válka se blíží, připravme se (30.6.2009)
    USA: Kyberútok na jednoho je útokem na všechny

    Zdroj: The Washingon Post (USA) 

    ---

    Jižní Súdán se nejspíše stane členem OSN
    Rada bezpečnosti OSN doporučila Generálnímu shromáždění, aby byla Republika Jižní Súdán přijata do Organizace spojených národů jakožto její 193. člen. Rada bezpečnosti při svém rozhodování ocenila zejména jihosúdánské odhodlání dodržovat principy charty OSN a splnit všechny povinnosti, které jsou v ní uvedeny.

    "Těšíme se, až Republika Jižní Súdán vstoupí mezi nás jako člen OSN a my budeme těsně spolupracovat s jejími představiteli," stojí v prohlášení Rady bezpečnosti. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun poté uvedl, že Jižní Súdán jistě bude potřebovat pomoc, aby se mohl stát plnohodnotným státem a aby se situace v regionu konsolidovala.

    Nezávislost Jižního Súdánu pramení z referenda, které se konalo v lednu letošního roku. To bylo založeno na mírové dohodě z roku 2005, která ukončila desítky let trvající občanskou válku mezi severem a jihem země. Jižní Súdán se od zbytku země oficiálně oddělil 9. července, rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN tak přišlo téměř okamžitě.

    Zdroj: Associated Press of Pakistan (Pákistán) 

    mdo natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media