natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Rusko: Propojení štítů jsme Alianci nenabídli

    29. listopadu 2010  15:13

    Rusko: Propojení štítů jsme Alianci nenabídli
    Ruský prezident Dmitrij Medveděv na summitu NATO v Lisabonu Severoatlantické alianci nenavrhnul propojení ruského a aliančního protiraketového systému, upřesňuje ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin.

    Medveděv pouze zdůraznil principy spolupráce, které Rusko podporuje. Těmi jsou rovnost mezi Ruskem a jeho aliančními partnery a záruka, že budoucí protiraketový systém nebude představovat hrozbu pro náš jaderný arzenál, vysvětlil Rogozin.

    Americký list The Wall Street Journal psal o Medveděvově návrhu, že Rusko bude zodpovědné za sestřelení raket mířících na Evropu a letících přes ruské území. Země NATO by naopak sestřelovaly rakety letící přes transatlantické území na Rusko.

    Podle Rogozina však takový návrh nepadl, a tudíž ani nebyl ze strany Severoatlantické aliance posléze zamítnut. Prezident Medveděv se se svým americkým protějškem Barackem Obamou pouze dohodl na dalších vyjednáváních.

    Čtěte také:
    Rusové zkoumají Medveděvovy poznámky v Lisabonu
    NATO s Ruskem posiluje spolupráci v protiraketové obraně

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    WikiLeaks: Obama vyměnil radar za podporu Ruska v OSN
    Americký prezident Barack Obama loni v září vyměnil plány na výstavbu protiraketového systému v Polsku a České republice za ruskou podporu na půdě OSN při prosazení sankcí vůči Íránu. Vyplývá to z materiálů zveřejněných serverem WikiLeaks.

    Protiraketový systém navržený bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem byl novou administrativou prezidenta Obamy viděn jako překážka na cestě k prosazení tvrdších sankcí proti Íránu. Proto Obama tyto plány na protiraketový štít zrušil.

    Rusko v loňském roce zintenzívnilo kampaň proti americkému protiraketovému systému, protože se obávalo, že bude namířen proti jeho raketám, ne proti íránským.

    Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

    ---

    USA se bojí íránských raket dlouhého doletu, Rusko ne
    Spojené státy americké se obávají, že Severní Korea dodává Íránu rakety dlouhého doletu. Podle nich by tak Teherán mohl mít větší údernou sílu, než se předpokládá. Tyto informace vyplývají z uniklých amerických diplomatických zpráv zveřejněných serverem WikiLeaks.

    Otázka, zda Írán díky Severokorejcům disponuje raketami dlouhého doletu, byla vznesena na schůzce amerických diplomatů s jejich ruskými protějšky koncem minulého roku. Američané se podle zveřejněného tajného dokumentu domnívali, že Írán v roce 2005 ze Severní Korey obdržel devatenáct raket BM-25, které mají dolet až 4 000 km. Rusové však podobné obavy odmítli s tím, že není ani jasné, zda severokorejský režim těmito raketami disponuje. Podle Moskvy by mohlo jít jen o "mýtus".

    Čtěte také:
    Kauza Wikileaks: Taliban varoval afghánské informátory ISAF

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Afghánci se bojí, že po odchodu ISAF vypukne občanská válka
    Plánované stažení bojových jednotek ISAF z Afghánistánu v roce 2014 bude pravděpodobně znamenat převzetí moci Talibanem a občanskou válku v zemi, obávají se obyvatelé jihoafghánské provincie Kandahár, která je srdcem Talibanu.

    Podle obyvatel Kandaháru afghánské jednotky po odchodu zahraničních vojáků zkolabují, a to navzdory tomu, že nyní probíhá jejich intenzivní výcvik a vyzbrojování právě jednotkami NATO.

    "Je stoprocentně možné, že tu bude občanská válka. Afghánci se mezi sebou nemohou sjednotit. To by dokázal pouze Alláh, musel by se stát zázrak," prohlásil Pida Muhammad, zaměstnanec v paláci kandahárského guvernéra.

    Čtěte také:
    Důležitý bude pro Afghánistán rok 2014
    USA: Předání Afghánistánu v roce 2014 je realistické

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    NATO ukončilo lety s humanitární pomocí do Pákistánu
    Severoatlantická aliance ukončila svoji devadesátidenní leteckou operaci na pomoc obětem povodní v Pákistánu. Během mise podnikly alianční letouny 24 letů, při nichž do Pákistánu převezly 1 020 tun humanitární pomoci. Letouny létaly do Islámábádu, Lahore a Karáčí.

    Euroatlantické centrum pro koordinaci záchranných operací v případě katastrof (EADRCC) zprostředkovalo pomoc od členských a partnerských zemí NATO, agentur OSN a nevládních organizací.

    V srpnu se NATO rozhodlo vyhovět prosbě pákistánské vlády a uvolnit letouny pro převoz humanitární pomoci do této povodněmi zničené země. Alianční pomoc Pákistánu bude až do konce roku pokračovat námořními dodávkami mostních konstrukcí.

    Čtěte také:
    NATO pomůže zaplavenému Pákistánu
    Záplavy v Pákistánu narušily zásobování NATO

    Zdroj: NATO

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media