natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Boj s drogami se stal pro NATO dilematem

    25. března 2010  16:42
    Boj s drogami se stal pro NATO dilematem
    Zarazit pašerácké aktivity Talibanu, který na obchodu s opiem každoročně vydělává stovky milionů dolarů, bylo jedním z hlavních cílů ofenzivy v Mardžáhu, bývalé bašty povstalců v provincii Hílmland. Teď, když se město ocitlo po kontrolou vojsk NATO, čelí příslušníci americké námořní pěchoty dilematu: pokud zničí úrodu máku, z něhož se droga připravuje, a potlačí obchod s opiem, ztratí podporu místního obyvatelstva. Jde o problém, jenž nemá žádné snadné řešení.

    Po únorovém dobytí Mardžáhu bylo nařízeno zabavit obrovské zásoby opia, avšak mák na polích farmářů, jehož hodnota byla odhadnuta na 40 milionů dolarů, zůstal ušetřen. Jeho zničení by podle mluvčího Aliance připravilo tisíce obyvatel druhé nejchudší země světa o jediný zdroj příjmů.

    Avšak teď, když začíná sklizeň, bude osud mardžáhského máku prvním opravdovým testem aliančních sil kontrolujících osmdesátitisícové město, jehož ekonomika je na drogách zcela závislá. I když vojáci úrodu nezničí, ztíží zemědělcům možnost mák prodat.

    Vojáci mají v plánu vyplácet farmářům kompenzaci, která by pokryla náklady na zorání polí a jejich přípravu na další sezónu. Ve hře je několik možností, většina z nich zahrnuje kombinaci výplaty hotovosti spolu s poskytnutím semen a hnojiva, aby byli zemědělci motivováni k přechodu na pěstování legálních plodin jako je pšenice či sója Takové metody se osvědčily v ostatních okrscích provincie Hílmand.

    Čtěte také:
    Rada NATO-Rusko bude jednat o drogách
    Přípravy na operaci v Kandaháru v plném proudu

    Zdroj: AP (USA)

    ---

    NATO chce zapojit Čínu do obnovy Kábulu
    Severoatlantická aliance aktivně usiluje o to, aby Čína přispěla k civilním rekonstrukčním snahám v Afghánistánu. "Čínu nepovažuji za hrozbu. Měli bychom rozvinout partnerství s cílem vyřešit problémy, se kterými se potýkáme třeba v Afghánistánu. Prvním krokem by mohla být organizace stálého politického dialogu," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

    Podle něj by mohla Čína hrát "klíčovou roli" při rozvoji Afghánistánu. Pouze vojenskou cestou prý afghánský problém řešit nelze. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí prohlásil, že Čína je ochotná podpořit rekonstrukční snahy v Afghánistánu a sehrát v nich aktivní roli. Přímá spolupráce se Severoatlantickou aliancí je ale podle analytiků nepravděpodobná.

    Čína by jako zodpovědný stát ve vlastním zájmu měla navázat určitou formu spojení s NATO, avšak současně "by měla být opatrná, aby této spolupráce nebylo zneužito. A takové spojení určité nebude v rámci Aliance jako celku," uvedl nejmenovaný zdroj z Čínské lidově osvobozenecké armády.

    Čtěte také:
    Rasmussen: Indie a Pákistán spolu musí mluvit
    NATO: Zapojme do afghánské operace více zemí

    Zdroj: China Daily (Čína)

    ---

    Srbsko si připomene 11. výročí náletů NATO
    Ve středu uplyne 11 let od zahájení 78denního leteckého bombardování tehdejší Federativní republiky Jugoslávie, kterému předcházela neúspěšná mírová jednání ve francouzském zámku Rambouillet. Letecké útoky skončily 9. června podpisem Vojensko-technické dohody, známé taktéž jako Dohoda z Kumanovo, a přijetím rezoluce Rady bezpečnosti č. 1244.

    Během bombardování utrpěla srbská infrastruktura, včetně podniků, škol, nemocnic, televizních stanic a kulturních památek, značné škody. Podle několika odhadů zemřelo 1200-3500 lidí. Materiální škody dosáhly zhruba 30 miliard dolarů. V poledne se v celém Srbsku na jednu minutu rozezní sirény a připomenou tak události, jejichž následky jsou v zemi patrné dodnes.

    Čtěte také:
    Srbsko zřídí své stálé zastoupení při NATO

    Zdroj: B92 (Srbsko)

    ---

    V boji s piráty mají námořníci novou strategii
    Mezinárodní flotila válečných plavidel nyní atakuje a ničí somálské pirátské lodě blíže východoafrickým břehům. Tato nová strategie, kombinovaná s agresivnějším konfrontačním stylem na volném moři, zasadila novodobým korzárům vážnou ránu, tvrdí experti.

    S novou taktikou přišly námořní síly Evropské unie poté, co Španělsko, které je nyní předsedající zemí EU a jehož lodě jsou častým terčem pirátů, přimělo ostatní státy k agresivnějšímu zásahu proti loupeživým nájezdům. Flotila dostala k dispozici více letounů, vrtulníků a dalšího vojenského vybavení.

    Čtěte také:
    NATO prodloužilo protipirátskou misi
    Flotila NATO potopila pirátskou mateřskou loď

    Zdroj: Las Vegas Sun (USA)

    ---

    SACEUR zavítá do Česka
    Vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě americký admirál James Stavridis přijede v pondělí do Prahy. První den své návštěvy bude admirál s premiérem Janem Fischerem, ministrem obrany Martinem Bartákem a náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem diskutovat o zahraničních misích a transformaci české armády. V úterý pak Stavridise přijme prezident republiky Václav Klaus.

    Zdroj: Prague Monitor (ČR)

    vtr natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media