natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Stavridis se stal prvním admirálem ve funkci SACEUR

    3. července 2009  22:36
    Stavridis se stal prvním admirálem ve funkci SACEUR
    Americký admirál James Stavridis se 2. července stal vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), když tuto funkci převzal po generálu Bantzi Craddockovi. Jde o prvního admirála námořnictva, který zastává tento post, jenž je obsazován od roku 1951, kdy se prvním SACEUR stal generál Dwight Eisenhower. Stavridis bude šestnáctým Američanem zastávajícím funkci SACEUR.

    „Jsem dnes šťastný, že mohu ‚převzít službu‘, ale vím, že ji nepřebírám sám. Se mnou je tu dalších 70 000 kolegů, vojáků i civilistů, na třech světadílech, od zalidněných rovin a pobřeží Evropy po modré vody Středozemního moře, od vysokohorských průsmyků Afghánistánu po vzdálený polární kruh. Vzdávám čest vaší práci a budu pokračovat v posilování pilířů našeho transatlantického mostu. To je můj úkol a já udělám, co bude v mých silách,“ prohlásil admirál Stavridis při převzetí funkce.

    Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě je zodpovědný za Vojenský výbor NATO, za celkové směřování a provádění aliančních vojenských operací a je také hlavním velitelem amerického velitelství v Evropě.

    Čtěte také:
    Odcházející SACEUR kritizuje Evropany v Afghánistánu 
    Americký admirál novým vrchním velitelem NATO

    Zdroj: ISRIA (USA)  

    ---

    Jih Afghánistánu je klíčový pro úspěch mise ISAF
    Operace amerických příslušníků námořní pěchoty v jihoafghánské provincii Hílmand započala největší vojenskou akci prováděnou západními silami v Afghánistánu od porážky Talibanu v roce 2001.

    Rozhodnutí přesunout se do částí provincie Hílmand, kde se britské jednotky samy neodvážily vyhnat Talibance z jejich úkrytů, ukazuje důležitost, jakou administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy a alianční velitelé přikládají vytvoření bezpečného prostředí na jihu Afghánistánu. Právě bezpečnost na jihu je klíčová pro úspěch činnosti mezinárodních sil po celé této zemi.

    Během posledních tří let rozmístila Velká Británie v provincii Hílmand 5 000 vojáků, kteří vytvořili bezpečné zóny umožňující místním lidem normálně žít, aniž by byli ohroženi Talibanem. Sami Britové nicméně nemohli zabezpečit celou provincii, ve které žije 700 000 obyvatel.

    Američané proto mají na jihu dva hlavní úkoly: vyhnat Talibance z jejich útočišť a udržet distrikty, které od nich „vyčistili“ tím, že v nich budou neustále přítomni mezi obyčejnými Afghánci.

    Čtěte také:
    Námořní pěchota útočí a na baštu Talibanu v Afghánistánu
    McKiernan: Jih Afghánistánu potřebuje posily
    Britové spustili velkou operaci proti Talibanu

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)  

    ---

    Finský ministr: Připojme se ke kyber spolupráci NATO
    Finský ministr obrany Jyri Häkämies prohlásil, že Finsko by mělo přijmout nabídku NATO na přistoupení k alianční spolupráci v oblasti počítačové obrany.

    Severoatlantická aliance loni v estonském Tallinnu zřídila centrum zabývající se kybernetickou obranou. Rozsáhlé kybernetické útoky udeřily na Estonsko v roce 2007 jako reakce na přestěhování sovětského válečného památníku z centra Tallinnu na vojenský hřbitov. Z těchto útoků bylo následně obviněno Rusko.

    „Kybernetika je přesně tou oblastí, do které je dobré zapojit se, protože to je způsob, jakým se dozvíme nejnovější informace,“ vysvětlil ministr Häkämies s tím, že jeho vysoce vyspělá země je kybernetickými útoky velmi zranitelná.

    Čtěte také:
    Kyber válka se blíží, připravme se
    NATO pomůže Estonsku s kybernetickou obranou

    Zdroj: Helsinki Times (Finsko)

    ---

    Národní garda USA: Homosexuální veterán z Iráku musí opustit armádu
    Panel představitelů newyorské Národní gardy doporučil, aby válečný veterán z Iráku poručík Dan Choi, který veřejně přiznal svoji homosexualitu, opustil armádu. Od roku 1994 totiž ve Spojených státech platí zákon „neptej se, neříkej“, podle kterého armáda musí propustit vojáky, kteří se přiznají ke své homosexualitě.

    Kvůli tomuto zákonu již americká armáda propustila více než 12 500 gayů včetně mnoha arabsky mluvících vojáků, kteří jsou od invaze do Iráku v armádě obzvláště potřební. Národní garda obdržela na 150 dopisů vyjadřujících Choiovi podporu. Choi vystudoval prestižní vojenskou akademii West Point a je též arabským lingvistou.

    Prezident Barack Obama ve své předvolební kampani sliboval zrušit zmíněný zákon z roku 1994 a nyní je kritizován, že od převzetí úřadu pro jeho zrušení mnoho neudělal.

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Americké námořnictvo se zaměří na kyber hrozby
    Reorganizace příslušníků amerického námořnictva si klade za cíl zlepšit schopnost obrany vlastních počítačů a komunikačních sítí před kyber útoky a zlepšit schopnost napadnout protivníkovy systémy. Za tímto účelem bylo zřízeno nové velitelství.

    „Během posledních několika měsíců jsme si uvědomili, že námořnictvo potřebuje být lépe připraveno na informační věk,“ vysvětlil zdroj obeznámený s reorganizací. Ta by měla probíhat od 1. října a hotova podle plánu bude do 18. prosince.

    Zdroj: Defense News (USA)

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media