natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Sarkozy chce širší strategii NATO pro Afghánistán

    26. března 2008  15:04

    Sarkozy chce širší strategii NATO pro Afghánistán
    Francouzský prezident Nicolas Sarkozy naléhá na alianční spojence, aby se zavázali k podpisu širší politické strategie pro Afghánistán před tím, než se rozhodne k vyslání dalších francouzských jednotek, které by Severoatlantické alianci v Afghánistánu pomohly s bojem proti al-Káidě a Talibanu. Očekává se, že svoje konečné rozhodnutí o poskytnutí dalších francouzských vojáků pro afghánský východ nebo jih Sarkozy oznámí příští týden na summitu NATO v Bukurešti.

    Cílem společné širší politické a diplomatické strategie pro Afghánistán je možnost zajištění bezpečnosti v zemi do afghánských rukou. Strategie také požaduje větší důraz na civilní rekonstrukci země a větší zapojení sousedních zemí, zejména Pákistánu, do obnovy Afghánistánu.

    Sarkozy také požaduje, aby se spojenecké země, které v současné době mají své vojáky v Afghánistánu, zavázaly, že odtud své jednotky nestáhnou. Jinak by totiž francouzští vojáci pouze doplnili stavy po stažení ostatních spojenců.

    Čtěte také:
    Francie nabízí 1 000 vojáků pro ISAF za post velitele
    Francie pošle vojáky na východ Afghánistánu, tvrdí Le Monde

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

    ---

    Ruští představitelé odsuzují alianční nálety z roku 1999
    Alianční nálety na Srbsko v roce 1999 byly začátkem nebezpečného experimentu, který pokračuje unilaterálním vyhlášením kosovské nezávislosti, prohlásil ruský velvyslanec v Srbsku Alexander Alexejev. Ve své přednášce o evropské bezpečnosti, kterou přednesl na velitelství srbské armády, dále zdůraznil, že Rusko je proti nezávislosti Kosova, protože tento stav představuje bezpečnostní hrozbu celému světu.

    Podle předsedy komise pro zahraniční politiku ruské dumy Konstantina Kosachova je devět let po náletech na Jugoslávii zřejmé, že alianční politika na Balkáně je neefektivní. Kosachov se v roce 1999 účastnil po boku tehdejšího ruského premiéra Jevgenije Primakova jednání s tehdejším jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem.

    „Jako přímý účastník těchto událostí si přesně pamatuji, že o aliančním bombardování Jugoslávie bylo rozhodnuto předem, bez ohledu na výsledky jednání mezi Primakovem a Miloševičem. Toto rozhodnutí bylo součástí globálního plánu na oslabení a poražení Miloševičova režimu,“ prohlásil Kosachov.

    Čtěte také:
    Koštunica: Alianční nálety vedly k vytvoření „NATO státu“
    Castro radil Miloševičovi, aby se bránil náletům NATO
    NATO zveřejní údaje o bombardování Srbska

    Zdroj: B 92 (Srbsko)

    ---

    Turecko kritizovalo země NATO za boj s terorismem
    „Cílem návštěvy delegace NATO v Turecku je seznámení se s naším bojem proti terorismu, pašování zboží a obchodování s drogami, zbraněmi a lidmi, ale také s regionálním vývojem,“ řekl během návštěvy delegace Parlamentního shromáždění NATO v Turecku Vahit Erdem, zástupce turecké Strany pro spravedlnost a rozvoj. 

    Alianční delegace, jejímž členem je i Vladimir Žirinovskij, vůdce ruské ultranacionalistické strany, navštívila tureckou parlamentní komisi pro harmonizaci vztahů s Evropskou unií a tureckého vicepremiéra Cemila Ciceka. Dnes svou návštěvu zakončí návštěvou generálního sekretariátu pro záležitosti EU.

    „Vicepremiér Cicek si delegaci postěžoval, že hledaní teroristé jsou často pod ochranou evropských zemí, z nichž některé jim dokonce poskytly azyl. Podle jeho slov některé evropské země, které jsou členy NATO, postrádají protiteroristickou politiku a také selhávají v boji proti financování terorismu,“ uvedl Erdem.

    Vladimir Žirinovskij z ruské Liberální demokratické strany byl během návštěvy středem pozornosti. K návštěvě řekl: „Všechno je výborné, ale já jsem vždy proti NATO, protože NATO je zbytečné.“ Žirinovskij později dodal, že Severoatlantická aliance je proti tureckým zájmům a že NATO v Afghánistánu zvýšilo obchod s drogami, zatímco Spojené státy v Iráku zvýšily pašování zbraní.

    Čtěte také:
    Turecko prý spolupráci NATO a EU neblokuje

    Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

    ---

    Pojar: Smlouvu o radaru podepíšeme v dubnu nebo květnu
    Smlouva o výstavbě americké radarové základny na území České republiky bude připravena k podpisu na přelomu dubna a května, oznámil první náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. „Vyjednávání o hlavní smlouvě o radaru by měla být hotova do aliančního summitu v Bukurešti, který se koná příští týden,“ dodal Pojar.

    Česká vláda se nicméně zatím neshodla na přesném datu podepsání českoamerické smlouvy o radarové základně, dementoval Pojar zprávy některých médií, které informovaly, že k podepsání dojde buď 28. dubna během návštěvy českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve Spojených státech, nebo 5. května, kdy se v Praze koná alianční konference o protiraketové obraně.

    Konference se mimo jiných zúčastní i generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer , česká ministryně obrany Vlasta Parkanová a náměstek americké ministryně zahraničí John Rood. Ministryně Condoleezza Rice dosud účast na konferenci nepotvrdila.

    Čtěte také:
    Topolánek: Radar nenecháme na příští americkou administrativu
    Scheffer: Radar bude zásadním tématem na summitu 2008

    Zdroj: China View (Čína)

    ---

    Finsko se připojuje k nákupu letounů C-17
    Finská vláda se rozhodla připojit se ke společnému aliančnímu nákupu velkých vojenských přepravních letadel. Ty Severoatlantická aliance pořizuje, aby mohla vyvinout svoji Strategickou schopnost vzdušné přepravy (SAC). Rozhodnutí bylo učiněno na setkání finské prezidentky Tarji Halonen a vládní komise pro zahraniční a bezpečnostní politiku.

    Projekt SAC byl spuštěn v roce 2006 a zahrnuje patnáct zemí. Jeho cílem je dosáhnutí přepravních schopností, které jsou vyžadovány pro činnosti krizového managementu EU. Finsko se tohoto projektu účastnilo od začátku loňského roku jako pozorovatel a od léta jako plnoprávný vyjednávací partner.

    Členské země konsorcia SAC budou mít k dispozici tři přepravní letouny C-17 Globemaster III. Každý stát si předem rezervuje počet letových hodin, po které je pak bude moci využívat. 

    Čtěte také:
    NATO koupí tři nákladní letouny C-17
    Dánsko koupí vojenské letouny Boeing

    Zdroj: China View (Čína)

     

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media