natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Ukrajina je připravena schválit zákon proti základnám NATO

    14. února 2008  15:27

    Ukrajina je připravena schválit zákon proti základnám NATO
    „Pokud se Ukrajina připojí k (Severoatlantické) alianci, je připravena přijmout zákony zakazující umístění základen NATO na jejím území,“ prohlásil ukrajinský prezident Viktor Juščenko na setkání ukrajinské komunity v Moskvě. Reagoval tak na obavy Ruska z výstavby vojenských základen NATO na Ukrajině.

    Od poloviny ledna, kdy ukrajinští představitelé poslali oficiální dopis generálnímu tajemníkovi NATO se žádostí o zahájení přístupových rozhovorů, musí čelit kritice nejen ze strany Ruska, ale i domácí opozice. Na Ukrajině proběhlo několik demonstrací a opoziční strany na protest blokují zákonodárné orgány. Prezident řekl, že by se o členství země v NATO mohlo rozhodovat pomocí referenda. Zároveň však vyjádřil názor, že drtivá většina Ukrajinců neví, co přesně by členství v Alianci znamenalo.

    Čtěte také:
    Putin hrozí Ukrajině kvůli NATO
    Ukrajina: NATO rozděluje zemi i parlament

    Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

    ---

    Francie hledá cestu k podpoře NATO v Afghánistánu
    Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je připraven vyhovět spojencům a posílit alianční jednotky v Afghánistánu. Francouzské vládní špičky mají prezidentovi představit škálu možností, od vyslání zvláštních sil až po poskytnutí dalších školitelů afghánských jednotek, řekl novinářům francouzský vojenský úředník, který si přál zůstat v anonymitě. Francouzský prezident prý mluvil  také o konci izolované role své země v Severoatlantické alianci. Francie stojí mimo vojenské struktury NATO již od roku 1966.

    Jako bývalý ministr vnitra si Sarkozy dobře uvědomuje hrozbu terorismu. Jeden z jeho poradců uvedl, že podle prezidenta Francie spojenci „tvrdě zaplatí“, pokud Afghánistán znovu padne do rukou Talibanců. Pomoc v Afghánistánu je také příležitostí prosadit před Spojenými státy francouzské plány na posílení evropské obrany. Paříž tvrdí, že právě poválečná závislost obrany západní Evropy na Spojených státech způsobuje problémy s nalezením posil v Evropě pro akce podobné Afghánistánu.

    V Kábulu a jeho okolí momentálně operuje 1500 francouzských vojáků, kteří zajišťují v rámci alianční mise bezpečnost a výcvik afghánských jednotek. Dalších 400 vojáků se účastní americké operace Trvalá svoboda, zaměřené na boj proti Talibanu a al- Káidě.

    Čtěte také:
    Francie chce silnější evropskou obranu
    Francie naznačuje: Pomůžeme Kanadě v Afghánistánu

    Zdroj: The Canadian Press (Kanada)

    ---

    Kosovo je připravené na vyhlášení nezávislosti
    „Od pátku bude Kosovo technicky připravené na odtržení od Srbska. Čekáme ale na zelenou od Washingtonu a Bruselu k provedení tohoto historického kroku,“ prohlásili političtí vůdci země. Kosovský parlament bude na svém pátečním zasedání diskutovat návrhy zákonů předložené vyslancem Spojených národů, které Kosovu dláždí cestu k nezávislosti. Vlastní vyhlášení nezávislosti se očekává již v neděli.

    Spojené státy a mnohé evropské země vyjádřily záměr rychle nezávislost Kosova uznat. Podle vysokého úředníka Bruselu Evropská unie neočekává vypuknutí násilností. Přesto probíhají přípravy na tuto alternativu. Severoatlantická aliance posílila své jednotky na severu země z obav, že by se místní převážně srbské obyvatelstvo mohlo pokusit o oddělení území od zbytku Kosova.

    Otázkou nezávislosti Kosova se na žádost Srbska a Ruska zabývá také Rada bezpečnosti OSN. Diplomaté však již neočekávají žádnou změnu pozic. Srbská vláda hrozí žalobami na státy, které Kosovo uznají. Moskva prohlašuje, že jednostranná nezávislost „by byla chybou“, žádné odvetné akce však nechystá.

    Čtěte také:
    Ministři NATO: Nyní Kosovo neopustíme

    Zdroj: Turkish Press (USA)

    ---

    Diplomaté: USA tlačí na vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO
    Podle diplomatů Spojené státy tlačí na Severoatlantickou alianci, aby přizvala  Ukrajinu a Gruzii do Akčního plánu členství na dubnovém summitu NATO v Bukurešti. Washington spolu s několika východoevropskými státy tvrdí, že Aliance se ve svém rozhodování nesmí nechat odstrašit odporem Ruska. To tento týden pohrozilo Ukrajině, že pokud vstoupí do NATO, zaměří své jaderné rakety na její území.

    V šestadvacetičlenné Alianci jsou v otázce vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO rozpory. Němečtí představitelé vyjádřili názor, že obě země potřebují k takovému kroku delší přípravu. Specifické obavy panují ohledně nebezpečí vtažení Aliance do územních sporů mezi Gruzií a Ruskem.

    Karel Schwarzenberg se domnívá, že „Ukrajina a Gruzie by měly být uvnitř NATO. Ovšem je zásadní, aby v této otázce měly podporu své veřejnosti“. Český ministr zahraničí se tak dotkl problému, který představuje rozpolcenost Ukrajinců v otázce budoucí orientace země.

    Jednání s balkánskými uchazeči o členství v NATO, Albánií, Makedonií a Chorvatskem, jsou již u konce. I jejich přistoupení, plánované na dubnový summit, však čelí problémům. Řecko trvá na tom, aby Makedonie vstoupila do Aliance pouze v případě, že se vzdá svého názvu Makedonská republika.

    Řekové již učinili ústupek a souhlasí, aby v názvu země bylo slovo Makedonie, pokud bude zároveň jasně odlišena od historické řecké provincie. Alianční diplomaté navrhli název Nová Makedonie. Makedonská vláda však takový kompromis odmítla.

    Čtěte také:
    Rice: NATO musí zůstat Ukrajině přístupné
    NATO: Vyřešte si spor o jméno Makedonie

    Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

    ---

    Island vytvoří novou obrannou strategii
    Obě islandské koaliční vládní strany uzavřely předběžnou dohodu o novém bezpečnostním systému, který by tak mohl brzy vytvořit novou národní bezpečnostní strategii v úzké spolupráci s dalšími členskými státy Severoatlantické aliance, Norskem a Dánskem. Islandská ministryně zahraničí Sólrun Gisladóttir si od ní slibuje „vyplnění prázdného prostoru, který vznikl po stažení americké armády z Islandu v roce 2006“.

    Základem nového systému se má stát Institut obrany (Institute of Defense), který bude zodpovědný za vojenská cvičení, provoz radarových systémů i koordinaci spolupráce v obraně s Norskem a Dánskem. Tyto dva státy uzavřely v roce 2007 s Islandem dohody o poskytnutí námořních, vzdušných i pozemních obranných prostředků k ochraně nezávislosti země. Institut by měl být plně v provozu během druhé poloviny tohoto roku.

    Čtěte také:
    Masivní cvičení: USA a NATO začaly bránit Island
    Američané opouští Island

    Zdroj: Defense News (USA)


     

    bzm natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media