natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    NATO: Zásah v Pákistánu byl chybou

    30. srpna 2007  15:16

    NATO: Zásah v Pákistánu byl chybou
    Koaliční síly pod velením Spojených států v Afghánistánu připustily, že neměly svolení od Pákistánu k tomu, aby na jeho území napadly pozice Talibanu. Podle Spojených států došlo k nedorozumění v komunikaci.

    Dosud koaliční síly tvrdily, že měly povolení pro provedení útoku v Pákistánu, na jehož základě zničily šest palebných stanovišť Talibanců na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice. Během útoku bylo zabito více než dvanáct povstalců. Tvrzení o poskytnutí povolení pro vstup na pákistánskou půdu odmítla pákistánská armáda, která prohlásila, že o svolení nebyla ani požádána. Pákistánské ministerstvo zahraničí označilo tvrzení o poskytnutí povolení za „spekulativní a smyšlené“.

    Koaliční síly podnikly vyšetřování celé události a došly k závěru, že povolení opravdu nedostaly. „Litujeme tohoto nedorozumění,“ řekl k tomu zástupce velitele pro operace koaličních sil generál Joseph Votel. Dodal také, že jeho jednotky jsou zavázány respektovat suverénní hranice Pákistánu.

    Čtěte také:
    Jednotky USA nemohou operovat v Pákistánu

    Zdroj: Pakistan Link (USA)

    ---

    Generál Craddock: Síly NRF nejsou plně operačně schopné
    Síly rychlé reakce NATO (NRF) trpí vážným nedostatkem vojáků a nedosahují plných operačních schopností, protože členské země NATO plní své závazky v Afghánistánu, Iráku a dalších regionech, napsal vrchní velitel aliančních sil John Craddock v dopise generálnímu tajemníkovi NATO Jaap de Hoop Schefferovi. Craddock sdílí tyto názory s několika diplomaty NATO, kteří prohlásili, že členské státy slíbily pouze 75% z celkového počtu vojáků potřebných pro cvičení, jenž proběhlo minulý měsíc. „Od té doby se moc věcí nezměnilo,“ dodal jeden z diplomatů.

    NATO se dlouho snažilo o vytvoření Sil rychlé reakce, které zahrnují pozemní, letecké, námořní a speciální síly a které jsou schopny velmi rychlého nasazení v krizových regionech. Síly NRF dosáhly plných operačních schopností na summitu NATO v Rize na podzim loňského roku.

    „Teď vidíme, že státy upřednostňují nasazení svých sil v opravdových operacích,“ řekl jeden z diplomatů pracujících v Severoatlantické alianci. Protože členské země NATO mají mnoho vojáků v Afghánistánu, Iráku a Libanonu, nejsou ochotné přispívat jednotkám, jejichž využití je nejisté. Generál Craddock navrhl generálnímu tajemníkovi NATO několik opatření, která by mohla vést ke zlepšení situace. Mezi nimi je i snížení počtu vojáků sil NRF a omezení okruhu jejich úkolů.

    Čtěte také:
    USA hrozí opuštěním sil NRF
    Velitelé NRF debatovali o budoucnosti

    Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

    ---

    Zpráva OSN: Produkce opia v Afghánistánu se zvyšuje
    Výroční zpráva Organizace spojených národů o produkci opia v Afghánistánu říká, že afghánští rolníci v jeho pěstování trhají rekordy. Děje se tak navzdory snahám Spojených států, Severoatlantické aliance a vlády afghánského prezidenta Hamida Karzáího o zastavení pěstování této plodiny. Podle zprávy, která byla více pesimistická, než experti očekávali, produkovala pouze Čína v polovině 19. století více narkotik než současný Afghánistán. Odborníci OSN odhadují, že 90% opia na světových trzích pochází z Afghánistánu. Rozlohy makových plantáží se v loňském roce zvětšily o 17% ze 165 000 hektarů na současných 193 000 hektarů a sklizeň se zvýšila o 34% na 8 200 tun. Zisky utržené za prodej opia dosáhly rekordních tří miliard amerických dolarů.

    Zpráva ale také zahrnuje zjištění, že sklizeň opia na vládou kontrolovaném severu země se neustále snižuje a představuje pouze 20% z celkového objemu opia vyprodukovaného Afghánistánem. Zbytek makových polí se nachází v jižních provinciích na hranicích s Pákistánem, kde NATO bojuje proti Talibancům. Právě Taliban byl v boji proti pěstování opia mnohem úspěšnější. V roce 2000, kdy Mulla Omar prohlásil produkci opia za neslučitelnou se zásadami islámu, se sklizeň máku snížila z 3 270 tun na 185 tun. Poté však Taliban ztratil podporu drogových baronů, což přispělo k jeho porážce Severní aliancí a americkými spojenci.

    Centrem produkce narkotik v Afghánistánu je provincie Helmand. Sklizeň máku je v ní větší než v celé Kolumbii, Barmě nebo Maroku. Za prodej opia dostanou zdejší rolníci více peněz než za jakoukoli jinou zemědělskou plodinu. Opium také může být  skladováno více než dvacet let.

    Čtěte také:
    Debata o afghánském opiu nekončí

    Zdroj: Kommersant (Rusko)

    ---

    Problémy NRF zpomalují přijetí bezpečnostní koncepce Finska
    Rozdíly v názorech mezi členskými zeměmi NATO ohledně budoucnosti Sil rychlé reakce NATO (NRF) zpožďují přijetí nové koncepce bezpečnostní politiky Finska. Dřívější záměr rozhodnout již letos na podzim, zda se Finsko do Sil rychlé reakce zapojí, se setkal s narůstající nevolí. Až dosud se zdálo, že neshody ohledně finského zapojení do sil NRF byly spíše způsobeny spory, které se týkaly Severoatlantické aliance obecně.

    Rozhodnutí o zapojení či nezapojení do operací sil NRF není obsaženo v koncepci bezpečnostní a obranné politiky Finska, ale má vztah k pasážím, které se zabývají otázkami Severoatlantické aliance a řízení krizového managementu.

    Čtěte také:
    Finsko znovu zváží členství v NATO
    Finský parlament není proti účasti země v NRF

    Zdroj: Helsingin Sanomat (Finsko)

    ---

    Námořní síly NATO dopluly do Kapského města
    Námořní síly Severoatlantické aliance, zahrnující lodě z Kanady, Dánska, Německa, Holandska, Portugalska a Spojených států, dopluly do Jihoafrické republiky. Kapské město se nachází v polovině jejich dvouměsíční plavby kolem afrického kontinentu. Mise se snaží vyzdvihnout schopnosti NATO přispět k bezpečnosti a dodržování mezinárodního práva na otevřených mořích.

    Během čtyřdenní návštěvy Jihoafrické republiky bude NATO vést poprvé v historii společné cvičení s jihoafrickým námořnictvem. Lodě Aliance poté budou pokračovat ve cvičeních nedaleko somálského pobřeží v Indickém oceánu, kde často dochází k útokům pirátů na lodě převážející humanitární pomoc. Celá alianční mise má podpořit těsná pouta NATO s regionálními loďstvy a dalšími námořními organizacemi.

    Čtěte také:
    Lodě NATO budou poprvé cvičit v JAR
    Země NATO připomínají své zájmy v Africe

    Zdroj: NATO

     

     

    epl natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media