natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    V Pákistánu prý existuje islamistický „mini-stát“

    11. prosince 2006  15:12

    V Pákistánu prý existuje islamistický „mini-stát“

     

    Islámští ozbrojenci v Pákistánu využívají nedávnou mírovou dohodu s vládou k tomu, aby upevnili svou kontrolu nad severopákistánskými regiony. Působiště islamistů se tak stávají „mini-státem“ Talibanu, kde dochází k výcviku sebevražedných útočníků. Tvrdí to diplomaté, činitelé zpravodajských služeb, analytici a novináři z různých států.

     

    Pákistánská vláda se zprvu neúspěšně snažila získat kontrolu nad těmito územími vojenskými prostředky, posléze přistoupila k dohodě. V letech 2004 a 2005 byla uzavřena mírová smlouva s Jižním Waziristánem, v září tohoto roku uzavřeli islamisté a pákistánská vláda mírovou dohodu ohledně severní části téhož regionu. Tato smlouva ozbrojence zavazuje k tomu, aby ukončili přeshraniční pomoc afghánskému Talibanu. Po uzavření míru se Severním Waziristánem ale počet přeshraničních útoků na západní jednotky v Afghánistánu naopak vzrostl, tvrdí představitelé NATO. Ozbrojenci se uzavřené dohodě pouze vysmívají, neboť neexistuje způsob, jak její reálné dodržování vynutit.

     

    Čím dál tím intenzivnější spolupráce mezi skupinami islamistů, která se odehrává ve vzdálené hornaté krajině mimo dosah autority státu, se může stát katastrofou, varují zpravodajské služby. Bojovníci získávají finance od svých náboženských stoupenců, ale i z ilegálních aktivit jako je obchod s opiem, pašování a únosy. Fundamentalisté zároveň prostřednictvím soukromých radiových stanic, sítě náboženských škol a distribuce svých materiálů na CD a DVD úspěšně šíří svojí propagandu a vliv do okolních regionů. Varovným znamením je také rostoucí počet sebevražedných útoků, které se staly pravidelným rysem bojů v sousedním Afghánistánu, ale objevily se i přímo v Pákistánu. Přitom ještě před rokem 2001 byla tato taktika v obou zemích takřka neznámá. „Očekávám, že následující rok bude velmi krvavý,“ řekl o situaci v sousedním Afghánistánu zdejší americký velvyslanec Ronald Neumann.

     

    Tento rok byla v severopákistánských oblastech zabita více než stovka místních vůdců, stoupenců vlády a údajných „amerických špehů“, minulý rok byl zavražděn zhruba stejný počet osob. Místní kmeny přitom původně bojovníkům, kteří do oblasti uprchli z Afghánistánu po americké invazi z roku 2001, ochotně nabízely útočiště. Tato podpora se ale ztrácí s tím, jak se přítomnost ozbrojenců mění v hrůzovládu a postupnou „talibanizaci“ regionu. Obyvatelstvo regionu viní ozbrojence z únosů, zabíjení a znásilňování. V regionu tak stoupá vnitřní napětí mezi místními obyvateli a zahraničními bojovníky, což jej činí ještě více neklidným a nekontrolovatelným.

     

    Problém, jak získat Severní a Jižní Waziristán znovu pod kontrolu centrální správy, je tak stále urgentnější otázkou nejen pro vlády Pákistánu a sousedního Afghánistánu, ale i pro USA a další členy NATO. Přítomnost teroristů na severu Pákistánu totiž může představovat nebezpečí i pro vzdálenou Evropu a USA.

     

    Čtěte také:

    Mír s ozbrojenci v Pákistánu se může stát vzorem pro Afghánistán

    Afghánistán: Proud bojovníků z Pákistánu zesílil

     

    Zdroj: New York Times (USA)

     

    ---

     

    Aliance nerozšíří svůj mandát v Iráku

    NATO si nepřeje rozšířit mandát své přítomnosti v Iráku, jenž se omezuje pouze na výcvik. Oznámil to generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer při rozhovoru s tureckými novináři. Ujistil je, že navzdory spekulacím NATO nehodlá nahradit americké vojáky v severním Iráku.

     

    Aliance v zemi působí od roku 2004, kdy se začala podílet na výcviku iráckých jednotek.

     

    Zdroj: The New Anatolian (Turecko)

     

    ---

     

    Spolupráce Kazachstánu s NATO má jasné limity

    Návštěva kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Bruselu vyvolala spekulace, že země se stává klíčovým spojencem Aliance ve Střední Asii. Nicméně, analytici připomínají, že účast Kazachstánu v několika regionálních organizacích klade této spolupráci pevné hranice.

     

    Země se podílí na aliančním programu Partnerství pro mír. Při svém nedávném summitu v lotyšské Rize pakt oznámil plány na rozšíření spolupráce se Střední Asií. Generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer pak minulý týden Kazachstán označil za nejaktivnějšího partnera Aliance v daném regionu. Ta by se mohla týkat i energetické bezpečnosti a mírové operace v Afghánistánu. Možnosti spolupráce s Kazachstánem jsou ale jasně omezeny členstvím této země v Organizaci šanghajské spolupráce a v Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti. To například znamená, že zřízení vojenské základny NATO v zemi je zcela vyloučeno, uvedl politický analytik Ilias Karsakov.

    Kazachstán v minulosti dokázal své schopnosti při vyvažování zájmů USA, EU a Ruska.

     

    Čtěte také:

    Kazachstán představil plán spolupráce s NATO

     

    Zdroj: Institute for War and Peace Reporting (Velká Británie)

     

    ---

     

    Počet zabitých ozbrojenců v Afghánistánu je nižší

    Vojáci Aliance v Afghánistánu při nedávném střetu se silami Talibanu nezabili 80 ozbrojenců, ale jen sedm nebo osm. Oznámil to mluvčí alianční mise ISAF s tím, že původní odhad byl založen na „chybné zprávě“. Zmíněné boje se odehrály 2. a 3. prosince v jižní provincii Helmand a trvaly několik hodin.

     

    Afghánská policie přitom již 4. prosince oznámila agentuře AFP, že při bojích byli zabiti pouze čtyři povstalci.

     

    Čtěte také:

    NATO v Afghánistánu zabilo desítky vzbouřenců

     

    Zdroj: News.com (Austrálie)

     

    ---

     

    Kuvajt hostí setkání NATO a států Perského zálivu

    Kuvajt bude místem, kde se zítra odehraje setkání mezi zástupci Aliance a států Perského zálivu. Cílem konference bude posílit vzájemnou spolupráci v rámci Istanbulské iniciativy o spolupráci (Istanbul Cooperation Initiative, ICI). Hlavní projev bude mít generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

     

    ICI je alianční program, zahájený během summitu v Istanbulu roku 2004. Jeho členy jsou mimo jiné Bahrajn, Katar, Kuvajt a Spojené Arabské Emiráty.

     

    Čtěte také:

    NATO chystá konferenci v Kataru

     

    Zdroj: Islamic Republic News Agency (Írán), NATO

    egi natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media