natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Tři balkánské státy do PfP již za týden

    7. prosince 2006  13:29

    Tři balkánské státy do PfP již za týden
    Podle Severoatlantické aliance se Srbsko, Černá Hora a Bosna připojí do programu Partnerství pro mír už 14. prosince tohoto roku. Partnerství pro mír je program politické a vojenské spolupráce členských i nečlenských zemí NATO a je chápán jako  krok k plnohodnotnému začlenění do NATO.

    Minulý týden na summitu NATO v Rize představitelé Aliance souhlasili s pozváním tří balkánských států do NATO, přestože se objevila určitá znepokojení ohledně spolupráce Srbska a Bosny s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Generální tajemník Aliance Jaap de Hoop Scheffer dnes předá oficiální pozvánku zástupcům třech balkánských zemí, kteří 14. prosince v Bruselu dohodu podepíší.

    Čtěte také:
    Analýza: Co pro tři balkánské státy znamená vstup do PfP?
    Srbsko přijato do Partnerství pro mír
    Vstup do PfP by zlepšil situaci v Srbsku

    Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

    ---

    Spolupráce NATO-Ukrajina v letecké přepravě
    Severoatlantická aliance bude spolupracovat s Ukrajinou v oblasti vojenské letecké přepravy, v oblasti, která je pro NATO prioritní, řekl ředitel Informačního a dokumentačního centra NATO na Ukrajině Michael Duray na tiskové konferenci v Kyjevě.

    Ukrajina už dnes pronajímá svá letadla pro vojenské mise v Africe a Afghánistánu a má zájem na užší spolupráci s NATO. Podle Michaela Duraye už nyní několik států Aliance spolupracuje s leteckou kanceláří Antonov, což může výrazně zlepšit vztahy mezi Aliancí a Ukrajinou.

    Zdroj: National Radio Company of Ukraine (Ukrajina)

    ---

    Afghánci: pokles optimismu
    Podle nového průzkumu veřejného mínění Afghánců klesá jejich důvěra v lepší budoucnost země, stále si ale většina obyvatel myslí, že Afghánistán míří správným směrem. Počet Afghánců, kteří věří, že jejich země se ubírá správným směrem, klesnul ze 77% na 55%, a počet těch, kteří si myslí, že nyní je situace bezpečnější než za Talibanu, klesl ze 75% na 58%. Veřejné mínění v jižních provinciích Afghánistánu, kde stále zuří prudké boje, je mnohem skeptičtější.

    Přes všechny problémy, kterým dnes Afghánistán čelí, lidé stále podporují vojenskou intervenci USA z roku 2001 a přítomnost zahraničních mírových jednotek. Znepokojujícím faktem však je to, že stále více Afghánců si myslí, že pěstování máku na opium je přijatelné. V současnosti vidí mnoho Afghánců jako největší hrozbu budoucnosti jejich země Taliban.

    Čtěte také:
    Výzkum: Afgháncům se žije lépe než za Talibanu

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    ---

    Estonsko: Největší hrozba je Rusko
    Nový vrchní velitel estonské armády Ants Laaneots prohlásil, že pro Estonsko je největší hrozbou Rusko. „Hraničíme s nepřátelským státem. Vztahy s Ruskem jsou naším hlavním problémem v zajištění bezpečnosti,“ řekl Laaneots v interview pro tisk.

    Podle Antse Laaneotse se Estonsko musí ve své bezpečnosti spoléhat na vojenské jednotky NATO a mělo by se účastnit aliančních misí.

    Čtěte také:
    NATO bude nadále střežit Pobaltí
     
    Zdroj: Itar-Tass (Rusko)
     
    ---

    Spor USA a Ruska o budoucnost Kosova
    Spojené státy americké a Rusko se přou o budoucí statut Kosova. OSN, které dnes drží protektorát nad Kosovem, by mělo  na začátku příštího roku doporučit, jak by měla budoucnost srbské provincie vypadat. USA podporují nezávislost Kosova, což je pro Rusko nepřijatelné.

    Moskva oznámila, že pokud dostane Kosovo nezávislost, bude to brát jako precedent pro separatistická hnutí v Abcházii, Jižní Osetii a Transdněstří. Washington to jasně odmítá a oponuje tím, že Kosovo je zvláštní případ, který se nemůže brát jako příklad pro další regiony.

    USA předpokládají, že komise OSN v čele s Martim Ahtisaarim doporučí podmínečnou nezávislost Kosova. „Až komise OSN předloží svou zprávu, předpokládáme, že OSN bude požádána o přijetí rezoluce o finálním statutu Kosova, byli bychom rádi, aby to bylo velice brzo,“ řekl Nicolas Burns, náměstek ministryně zahraničí USA. S tím nesouhlasí ruský minstr zahraničí Sergej Lavrov a mává ruským právem veta v Radě bezpečnosti OSN, které by Rusko mohlo uplatnit.

    USA a Rusko se neshodnou ani na roli OBSE v Kosovu. Rusko je pro oslabení role OBSE v oblasti, o čemž USA vůbec nechtějí slyšet. 

    Čtěte také:
    O Kosovu se rozhodne po srbských volbách
    Srbský premiér odrazuje od uznání Kosova

    Zdroj: The Moscow Times (Rusko)
     

    jak natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media