natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Mise Evropské unie

    7. října 2003  2:15
    Evropská unie se postupně stává regionálním bezpečnostně-politickým aktérem a její ambice sahají i mimo oblasti evropského kontinentu. V rámci Evropské bezpečnostní a obranné politiky (European Security and Defence Policy, ESDP) pak v současnosti působí tři mise.  

    První operací EU v rámci ESDP se stala policejní mise EUPM (European union Police Mission) v Bosně a Hercegovině. 

    Od ledna 2003 tak mise EU nahradila dosavadní policejní misi OSN (United Nations International Police Task Force, UN IPTF). Hlavním úkolem jednotek je pomoc místním orgánům s vytvářením vlastních policejních sil. Mise EUPM zahrnuje přes 500 policistů.

    Vyslání konkrétních misí za použití předem definovaných prostředků NATO bylo znemožněno neuzavřenou dohodou mezi aliancí a EU. Odblokování vztahu mezi oběma organizacemi na konci minulého a počátku letošního roku umožnilo rozvinout další operaci - poprvé realizovanou za použití prostředků a kapacit NATO.

    V Makedonii (Former Yugoslavic Republic of Macedonia, FYROM) byla v rámci ESDP ustanovena první vojenská mise EU – operace Concordia.  Mise nastoupila po ukončené operaci Severoatlantické aliance "Allied Harmony", která skončila 31. března 2003, a převzala působení a mandát vojáků armád NATO.

    Podle smlouvy s aliancí využívají síly EU vojenských plánovacích a velitelských prostředků a kapacit NATO. Operačním velitelem byl schválen DSACEUR (zástupce Supreme Allied Commander Europe) a operačním velitelstvím se stalo SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe).

    Cíl mise, která čítá zhruba polovinu předchozího počtu 700 vojáků, spočívá v zajištění stabilního a bezpečného prostředí a pomoci makedonským institucím ve vytváření vlastních fungujících bezpečnostních složek. Mandát mise byl 21. července prodloužen na žádost makedonské vlády do 15. prosince 2003.

    V září pak GAC (General Affair Council) schválila vyslání policejní mise do Makedonie, která bude zahrnovat asi 200 policistů a po vypršení prodlouženého mandátu operace Concordia vojenskou misi nahradí.

    Prozatím třetí zemí, kde v současnosti působí mise EU, je Kongo a operace Artemis ve městě Bunia.

    Mise je mírovou operací první svého druhu pro EU a současně je misí, která nevyužívá zdrojů NATO. Fakticky jde o ověření, zda je EU schopna rozvíjet a nasazovat své vojenské síly i mimo alianci.

    Mise byla schválena 4. června na žádost OSN. Složena je z 1400 mužů včetně

    PŘÍLOHY

    mechanizovaných jednotek a bude působit pod francouzským velením. Cílem operace Artemis je stabilizace bezpečnostní situace v severovýchodní části Konga, zajištění bezpečnosti pro pracovníky humanitárních organizací, uprchlických táborů a místního letiště v Bunii.

    Mezi úkoly mise patří dále zlepšení zoufalé humanitární situace. Operace je vedena v těsné součinnosti s misí OSN MONUC (Mission d'Observation des Nations Unies au Congo).

    V současnosti EU plánuje převzetí mise SFOR (Stabilisation Forces) a to v průběhu roku 2004. EU také jedná o možném vyslání mise do Moldávie. Účast EU pod případným mandátem OSN v Iráku je pak další ambicí, jejíž naplnění je však vzhledem k současné situaci nejvíce problematické.

    EU dala však jasně najevo, že ESDP hodlá naplňovat nejen v institucionální a proklamační rovině, ale je ochotna vyslat i konkrétní vojenské či civilní síly. Válka v Iráku, která podle mnohých měla znamenat rozpad doposud křehké a nefungující ESDP, působila spíše jako katalyzátor evropské integrace v oblasti bezpečnosti a obrany.

    Jan Závěšický, autor je spolupracovníkem natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media