Finsko podezřívá Rusko z narušení vzdušného prostoru u Porvoo

18. července 2019  15:02
Blíže nespecifikovaný ruský letoun měl podle finského ministerstva obrany narušit ve středu ráno vzdušný prostor země. K incidentu došlo poblíž města Porvoo asi padesát kilometrů východně od Helsinek.  
Letoun F/A-18 Hornet finského letectva na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ruské letadlo je podezřelé z narušení finského vzdušného prostoru ve Finském zálivu,“ uvedlo ministerstvo obrany ve stručném prohlášení. Incident úřady vyšetřují. Není zatím jasné o jaký stroj šlo.

K narušení finského vzdušného prostoru mělo dojít ve středu ráno poblíž města Porvoo. Mluvčí ministerstva obrany Kristian Vakkuri později finským médiím řekl, že ruský stroj strávil ve finském vzdušném prostoru zhruba dvě minuty a to v hloubce zhruba jednoho kilometru.

Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

Letos jde již o druhý případ narušení prostoru Finska. V dubnu portugalský hlídkový letoun neúmyslně zalétl do finského vzdušného prostoru během alianční mise nad Baltským mořem.

K incidentu došlo jen den poté finské vzdušné síly zveřejnily fotografie mise svých pohotovostních stíhaček, které musely vystartovat k formaci strategických ruských bombardérů a dalších bojových letounů nad Baltem.

Počátkem ledna finské vzdušné síly zveřejnily statistiku. Podle ní v roce 2018 sice počet ruských vojenských operací v mezinárodním vzdušném prostoru nad Finským zálivem mírně poklesl, ale i tak je o třetinu vyšší než před ruskou anexi Krymu a prudkým zhoršením vztahů mezi Moskvou a Západem.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.