natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americký senát schválil rozšíření

    9. května 2003  9:53
    Washington - Senát amerického kongresu ve čtvrtek jednomyslně odsouhlasil přijetí sedmi nových zemí do NATO. Ratifikaci nových členů aliance podpořilo všech 96 přítomných senátorů. "Je to začátek partnerství, které zajistí větší stabilitu ve světě," komentoval například hlasování vůdce demokratických senátorů Tom Daschle.  

    USA ratifikovaly vstup "sedmičky" jako třetí členských stát NATO. Před tím odsouhlasili rozšíření zákonodárci Norska a Kanady. Americký prezident George Bush proto vyzval ostatní členské státy, aby se ratifikací nových členů zabývaly co nejdříve.

    Schválení rozšíření aliance o Bulharsko, Rumunsko, Litvu, Lotyšsku, Estonsko, Slovensko a Slovinsko provázela v Senátu poklidná diskuse. Někteří senátoři například podle deníku International Herald Tribune ocenili pomoc přijímaných zemí při válečném konfliktu v Iráku.

    Republikánský senátor z Arizony John Mccain prohlásil, že "sedmička" zemí poskytla koaličním silám významnou politickou i logistickou podporu. Rumunsko například poskytlo pro operace USA leteckou základnu a přístav v Černém moři, Bulharsko letiště pro přistávání tankovacích letounů. "Fungovali jako faktičtí spojenci. Ve skutečnosti byli lepšími spojenci než někteří členové aliance," poznamenal například senátor George Voinovich.

    Šéf zahraničního výboru amerického Kongresu Richard Lugar přijetí sedmi nových zemí označil za historický krok k posílení významu euro-atlantického svazku.
    Ratifikace je pro sedmičku zemí pozvaných ke členství v Severoatlantické alianci poslední fází přijímání. Vstupní protokoly podepsali ministři zahraničí v Bruselu 26. března a odstartovali tak ratifikační proces.

    NATO po podepsání protokolů ukončilo přístupová jednání se zeměmi. Přístupové dokumenty musí nejpozději do května 2004 ratifikovat členské státy aliance. Parlamenty budoucích členů musí zase potvrdit přistoupení k Washingtonské smlouvě, tedy základní listině aliance. Z budoucích členů tento akt už zvládlo například sousední Slovensko.

    Experti se shodují, že osud sedmičky pozvaných zemí je nyní v rukou aliančních členů. Právě parlamenty 19 členských zemí musí budoucí členové přesvědčit o své připravenosti. Nicméně všeobecně se očekává, že všechny členské země s rozšířením budou souhlasit.

    Po skončení ratifikací budou noví členové NATO už jen čekat na výzvu generálního tajemníka aliance, aby přístupové smlouvy odeslaly do Spojených států, kde budou uloženy. Odevzdáním smluv se pozvané země stanou formálně členy NATO.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media