natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Americká mise v Iráku skončila, zemi opustili poslední vojáci

    18. prosince 2011  23:03
    Po takřka devíti letech od invaze a svržení režimu Saddáma Husajna skončila americká mise v Iráku. V neděli nad ránem zemi opustili poslední američtí vojáci.  

    Američtí vojáci v Iráku (ilustrační foto). | foto: Armáda USA

    "Více než 1,5 milionu Američanů sloužilo v Iráku. Více než 30 tisíc těchto statečných žen a mužů bylo zraněno. Téměř 4500 padlo," konstatoval americký prezident Barack Obama. Vyzval všechny Američany, aby prokázali svou vděčnost vojenským veteránům této války i jejich rodinám.

    "Když si připomínáme konec této války, musíme ukázat našim veteránům a jejich rodinám vděčnost. Nestačí ctít naše hrdiny slovy, musíme tak učinit skutky," řekl Obama.

    Irácká mise

    20. března 2003 - Ve 03:35 středoevropského času zahájili spojenci v čele s USA a Británií letecké útoky na Irák. Do operace Irácká svoboda bylo nasazeno celkem 297 tisíc vojáků ze čtyř zemí - 250 tisíc Američanů, 45 tisíc Britů, 2 tisíce Australanů a 200 Poláků. Už 9. dubna 2003 spojenci rychle ovládli Bagdád. Režim prezidenta Saddáma Husajna se hrouzí. V květnu americký prezident George W. Bush oznámil konec hlavních bojových operací. Zemi ale zachvátilo krvavé povstání. Americká vojenská přítomnost v zemi dosáhla vrcholu v roce 2007, kdy zde působilo 170 tisíc vojáků. Američané pak postupně předali bezpečnost do iráckých rukou.

    Formálně Spojené státy ukončily svou bojovou misi v Iráku už 15 prosince. Ceremonii, při níž byla složena vlajka amerického velitelství v Iráku, byl přítomen ministr obrany Leon Panetta. "Sen o nezávislém a svrchovaném Iráku se stal skutečností," prohlásil. Vést válku v Iráku podle něj mělo smysl bez ohledu na ztráty lidské i finanční, protože Irák díky tomu nastoupil cestu k demokracii. "Jde o historický okamžik, kdy jsme v otevřeli novou kapitolu Iráku," dodal.

    Tisíce padlých a zraněných

    Poslední konvoj amerických vojáků se přesunul z Iráku do sousedního Kuvajtu kolem půl šesté ráno středoevropského času. V Iráku příští rok zůstane jen zhruba 200 amerických instruktorů, kteří budou omezeně působit pod americkým velvyslanectvím.

    Od roku 2003 ve válce v Iráku přišlo o 4 500 Američanů, dalších 30 tisíc vojáků bylo zraněno. Náklady na iráckou misi se vyšplhaly na 800 miliard dolarů.

    Podle amerického prezidenta Obamy "Američané mohou Irák opustit se vztyčenou hlavou, protože za sebou zanechávají stabilní a spolehlivý Irák". Přislíbil také, že USA s Irákem udrží rozsáhlé diplomatické styky.

    Za ukončení mise Obama sklízí ostrou kritiku od republikánských politiků. Hlavním argumentem je velmi nestabilní bezpečnostní situace v zemi. Většina obyvatel USA ale stažení podporuje. Odchod z Iráku a nastartování ekonomiky byly hlavními body Obamovy volební kampaně v roce 2008.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media