Ukrajina chce jednat s Ruskem. Cílem Kyjeva zůstává členství v NATO a EU

5. června 2019  7:52
Strategickým směřováním Ukrajiny zůstává dosažení plnohodnotného členství v NATO a Evropské unii, prohlásil nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během návštěvy Bruselu. Kyjev je podle něj zároveň připraven obnovit jednání s Moskvou o naplnění Minských dohod a ukončení války na východě Ukrajiny.  
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

„Jsme připraveni jednat s Ruskem. Jsme připraveni realizovat Minské dohody. Musíme se však nejprve chránit a stát se silnějšími z hospodářského, politického a vojenského hlediska,“ prohlásil Zelenskyj po úterním setkání s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem v Bruselu. Pro nového ukrajinského prezidenta jde o první zahraniční cestu.

Zelenskyj už předtím avizoval, že „případnou smlouvu“ o ukončení bojů na Donbase, je připraven dát ke schválení ve všelidovém ukrajinském referendu. Kyjev ale nadále požaduje po Rusku vrácení anektovaného poloostrova Krym, což Moskva rezolutně odmítá.

Zelenskyj v Bruselu ujistil, že jeho země bude nadále usilovat o plnohodnotné členství v EU a NATO. „To je priorita naší zahraniční politiky. Pokrok Ukrajiny směrem k vysokým evropským životním a bezpečnostním normám je požadavkem ukrajinské společnosti. Cílem všech našich reforem je zlepšit životní úroveň Ukrajinců, vykořenit korupci a modernizovat stát. A to je možné dosáhnout pouze zajištěním naší národní bezpečnosti,“ prohlásil.

Šéf NATO Stoltenberg po schůzce Komise NATO-Ukrajina chválil Kyjev za vysílání vojáků do zahraničních misí Aliance v Kosovu a Afghánistánu i za spojenecká cvičení na svém území.

Zelenského zvolení do čela státu označil za silný mandát k provedení reforem v oblasti boje proti korupci a posílení právního státu. „Tyto reformy jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti a prosperity pro všechny Ukrajince a pro přiblížení Ukrajiny k NATO. NATO vás bude na této cestě i nadále podporovat,“ řekl.

Stoltenberg kritizoval kroky Ruska vůči Ukrajině. Především poskytnutí ruských pasů ukrajinským občanům označil, za „poslední příklad ruských pokusů destabilizovat východní Ukrajinu“ a „krok špatným směrem“.

Státy Aliance podle jeho slov neuznávají a nikdy neuznají nezákonnou ruskou anexi Krymu a zároveň odsuzují agresivní ruské kroky v oblasti Černého moře. „Vítáme rozhodnutí Mezinárodního tribunálu pro námořní právo, že Rusko musí propustit ukrajinské námořníky a lodě, které loni v listopadu nezákonně zadrželo,“ konstatoval.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.