natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zbraně pro syrské rebely? Hlavně ty starší ruské

  5. července 2013  14:56
  Spojené státy a někteří evropští spojenci chtějí vyzbrojit syrské rebely. Ti mají seznam, co by se jim v boji proti dobře vyzbrojeným vládním oddílům hodilo. Američané by mohli dodat prakticky cokoliv, včetně svých moderních zbraní. Otázkou však zůstává, kdo by s nimi povstalce naučil zacházet.  

  Americký přenosný raketový komplet země-vzduch Stinger | foto: U.S. Marine Corps

  Chceme 200 protitankových řízených střel, 100 protiletadlových raket odpalovaných z ramene, 300 tisíc zásobníků s náboji do automatických zbraní, 100 tisíc zásobníků s náboji do pušek, 50 tisíc kulometných pásů a přístup k informacím získávaným s pomocí satelitní technologie. Takový seznam adresoval Západu velitel Syrské svobodné armády Sálim Idrís.

  Protiletadlové zbraně

  Přenosná protiletadlová střela SA-7
  Protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu s infračerveným naváděním
  • 9K32 Strela-2 - sovětský přenosný z ramene odpalovaný protiletadlový komplet velmi krátkého dosahu s vysoce explozivní bojovou hlavicí a infračerveným pasivním naváděním.
   Hmotnost 9,15 kg
   Délka 144 cm
   Max. dostřel: 3,7 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * * * *
  • FIM-92 Stinger - americký přenosný raketový komplet země-vzduch, který je používán po celém světě. Raketa má infračervené navádění, dá se odpalovat z ruky, z vozidel i z vrtulníků. Použitelná k ničení vzdušných cílů, od malých bezpilotních strojů přes vrtulníky až po nízko letící letouny.
   Hmotnost: 14,3 kg
   Délka: 152 cm
   Max. dostřel: 8 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * * * *
  • Mistral - protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu s infračerveným naváděním, vyráběný evropským koncernem MBDA. Střela je plně autonomní. Systém je považován za velmi efektivní s uváděnou pravděpodobností zásahu až 93 procent.
   Hmotnost: 18,7 kg
   Délka: 186 cm
   Max. dostřel: 6 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * * *
  • RBS 70 - přenosný protiletadlový raketový systém krátkého dosahu vyvinutý švédskou firmou Bofors. Ve výzbroji dvacítky zemí po celém světě, včetně Česka. Střela je po výstřelu naváděna na cíl pomocí laserového paprsku. To vyžaduje neustálé sledování cíle a znemožňuje tak třeba vyhledávání nového cíle nebo nabíjení. Výhodou je vysoká odolnost vůči rušení a možnost odpálení střely ještě před zachycením cíle. Obsluhu tvoří 3 lidé
   Hmotnost (stojan, zaměřovač, střela): 87 kg
   Max. dostřel: 8 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * *

  Vzhledem k tomu, že v Sýrii se válčí hlavně ve městech a syrské vládní oddíly jsou proti povstalcům nepoměrně lépe vybavené, jeví se povstalecký seznam podle vojenských odborníků za rozumný.

  "Asadova armáda má převahu v obrněné technice a letectvu a je evidentní, že povstalci by asi nejvíc využili protitankové a protiletadlové rakety. Kromě nich i lehké dělostřelectvo, zejména minomety," tvrdí vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

  Obecně se očekává a syrští povstalci to tak i požadují, že jim Západ v čele s USA bude dodávat hlavně starší zbraně ruské, respektive sovětské výroby. Jen Spojené státy mají dosud z různých zdrojů značné zásoby zbraní ruské provenience a v případě potřeby je mohou nakoupit v zemích "třetího světa".

  Protiletadlové střely typu "vystřel a zapomeň", jako je ruská Strela či americký Stinger, jsou na obsluhu poměrně jednoduché, naopak většina protitankových raket už vyžaduje poněkud náročnější výcvik.

  Jistě, Američané by mohli do Sýrie dopravit své modernější zbraně, ale otázkou je, kdo by povstalce s nimi naučil zacházet a také kde? Nabízí se například sousední Jordánsko, ale i tak to není otázka na pár dní.

  "Posílat opozici nejmodernější západní techniku by nemělo příliš smysl, protože nejdřív by je někdo musel naučit s ní zacházet. Obecně platí, že mít moderní zbraně je jedna věc, ale umět je používat je věc naprosto jiná," říká Visingr.

  Co se týká zbraní syrská opozice doposud nejvíce spoléhala na to, co rebelové sami ukořistí Asadově armádě. A jde zejména o lehké pěchotní zbraně. "Sice se jim podařilo získat i těžší techniku včetně tanků a stíhaček, ale v bojích ve městech je asi moc nevyužijí, navíc naučit se ovládat takové zbraně opět vyžaduje čas a odborné vedení," připomíná Visingr.

  A tady se podle něj situace v Sýrii velmi liší od situace povstalců v Libyi, kde velká část Kaddáfího armády dezertovala a přidala se k povstalcům. Ti tak na svou stranu získali vycvičené vojáky schopné používat různé zbraně. "Dezerce z Asadovy armády jsou zatím poměrně malé, takže syrští povstalci jsou na tom z tohoto hlediska o dost hůře než libyjští," dodává Visingr.

  Protitankové zbraně pro syrské povstalce

  Protitanková řízená střela středního dosahu Konkurs
  Americká protitanková řízená střela Javelin
  Lehká protitanková řízená střela Milan
  • Carl Gustav - lehká protitanková bezzákluzová zbraň švédské provenience používaná již od roku 1946, byla původně vyvinuta k ničení tanků. Dnes, s rozšířením škály munice, která je pro ni k dispozici, se používá jak k ničení techniky, tak i staveb a v neposlední řadě i proti živým cílům.
   Délka: 106,5 cm
   Hmotnost: 8,5 kg
   Účinný dostřel: max. 1,1 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * * * *
  • RPG-7 - reaktivní protitankový granátomet sovětské provenience. Vyrábí se už od roku 1961. Celosvětově rozšířená bezzákluzová zbraň k ničení tanků, obrněných cílů a živé síly až do vzdálenosti 500 metrů. Pro jednoduchost své obsluhy a vzhledem k velkým počtům munice, jež je ve světě dostupná prakticky kdekoliv, se stále těší velké oblibě.
   Délka: 95 cm
   Hmotnost: 7 kg
   Účinný dostřel: 500 m
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * * * *
  • Konkurs - sovětská protitanková řízená střela středního dosahu ovládaná prostřednictvím vodiče, se kterým je střela spojena. Systém se poloautomatický a je doplněn možností ruční korekce v závěrečné fázi letu. Určená k ničení tanků nebo obrněných vozidel, ale i živé síle.
   Délka: 115 cm
   Hmotnost: 14,58 kg
   Účinný dostřel: min. 75 m, max. 4 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * *
  • FGM-148 Javelin  - americký přenosný raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením typu "vystřel a zapomeň". Střela je odpalována z ramene nebo z vozidla. Účinná zbraň proti tankům, ale i vrtulníkům. Nelze ji využít k ničení budov, navádí se teplem. Střelec uloží zaměřený cíl do paměti střely, která je vybavena vlastním termovizním senzorem. Po vypuštění se střela navádí na daný cíl zcela samostatně. Letová dráha střely se pohybuje po křivce a na cíl dopadá shora. Tanky mají nahoře slabší ochranu.
   Délka: 108 cm
   Hmotnost: 11,8 kg
   Účinný dostřel: min. 65 m, max. 2,5 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * * *
  • M47 Dragon - americká protitanková řízená střela naváděná prostřednictvím vodiče s poloautomatickým povelovým systémem. Určena k ničení tanků, obrněných vozidel i opevnění. Směr letu rakety se ovládá pomocí třiceti párů raketových motorků umístěných po obvodu středové části střely. Střela je řízena pomocí mikropočítače a stačí pouze udržovat cíl v zaměřovači.
   Délka: 115 cm
   Hmotnost: 14 kg
   Účinný dostřel: min. 75 m, max. 1 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * *
  • MILAN - lehká protitanková řízená střela francouzsko-německého obranného průmyslu s poloautomatickým povelovým systémem dálkového navedení a s přenosem řídících signálů po vodiči. Vyznačuje se velkou přesností a průbojností, čímž se zapsala mezi nejúspěšnější zbraně svého druhu.
   Délka: 90 cm
   Hmotnost: 27,7 kg
   Účinný dostřel: min. 25 m, max. 2 km
   Vhodný pro syrské rebely:
   * * *
  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media