natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Závod o přežití znovu vyhráli Rakušané

  4. února 2005  8:48
  Extrémní armádní závod Winter Survival vyhráli zkušení horalé z rakouského Saalfeldenu. V Jeseníkách tak favorizovaný tým obhájil loňské prvenství. O závodě organizátoři i účastníci tvrdí, že nemá světě obdoby.  

  "Byli jasnými favority od začátku soutěže," uvedl mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která závod spolupořádá.

  Loni rakouští horalé vyhráli závod jako vůbec první zahraniční tým.

  Druhou příčku letos obsadili belgičtí výsadkáři z výcvikového střediska v Namuru. Na třetím místě pak skončil tým z Ředitelství armádní logistické a zdravotnické podpory z Týniště nad Orlicí.

  Závěrečná štafeta zamíchala pořadím
  V posledním soutěžním dnu čekal na závodníky štafetový běh na lyžích. Od 11 hodin týmy startovaly na pětikilometrovou trasu branného štafetového závodu poblíž horské chaty Kurzovní. Na závěr ještě závodníci házeli granátem na cíl.

  Po dvou etapách byli na čele závodu rakouští profesionálové ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfeldenu. Na druhém místě se drželi belgičtí výsadkáři a na třetí příčce pak tým Vojenské akademie z Vyškova.

  Štafetový běh nakonec vyhráli studenti studenti Univerzity obrany v Brně z Fakulty vojenských technologií. Na druhém místě doběhli vojáci z Ředitelství logistické a zdravotnické podpory, kteří se tak v konečném součtu bodu dostali před tým Vojenské akademie z Vyškova. Třetí příčku obsadili Rakušané.

  Druhá etapa prověřila psychiku
  Po noci strávené ve sněhu v sedmistupňovém mrazu vyrazily týmy ve středu na druhou část dvoudenní etapy extrémního armádního závodu Winter Survival. Čekalo je stejně jako předchozí den přes třicet kilometrů horským terénem a několik disciplín.

  "Jdeme závod poprvé, je to dlouhé, ale sil je ještě dost. Překvapily nás na trati některé technické disciplíny," konstatoval Daniel Hlaváč z týmu chrudimských výsadkářů.

  SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

  V lesích poblíž Bělé pod Pradědem čekala na týmy těžký lezecký úkol, pojmenovaný 'Spiderman'. Jeden z družstva musel na čas vyšplhat na skalní plošinu a ve výšce asi dvaceti metrů se pomocí visuté hrazdy zhoupnout k obří lanové síti, natažené mezi stromy. Po skoku na síť pak závodník slanil zpět na zem. - více zde

  Extrémní závod vyřadil dva týmy
  Na start druhé části dvoudenní etapy, která je považována za vrchol celého extrémního závodu, se postavilo jen 16 týmů.

  Ze závodu odstoupila družstva z výcvikové základny v německém Mnichově a ze 156. záchranného praporu v Olomouci.

  "Odstoupili ze zdravotních důvodů. Jeden člen olomouckého týmu má na noze otlaky a puchýře. Bolest mu nedovolí dál pokračovat," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Tým by sice podle jeho slov mohl pokračovat jen ve dvou, ale už mimo závod. - více zde

  Dvoudenní vytrvalostní etapa byla tradičně vrcholem celého závodu. Týmy vystartovaly na trať v úterý ráno. Podle zkušeností z minulých ročníků během této etapy většinou odpadne několik týmů, ať už kvůli vyčerpání nebo zraněním.

  Závodníci přespali ve sněhu
  Během prvního dne museli závodníci urazit s veškerou výbavou na zádech zhruba třicet kilometrů horským terénem jen podle mapy a na trase splnit několik disciplín. Od střelby ze samopalu až po obtížnou lezeckou disciplínu, pojmenovanou příznačně Psycho. - více zde

  Při ní závodníci museli na čas nejprve vyšplhat po šikmém kmenu na skálu a poté ze skály asi v patnáctimetrové výšce skočit na jiný strom a sjet dolů. Skok ze skály na dva metry vzdálený kmen řada závodníků dlouho zvažovala.

  "Bylo to těžké, kmen namrzal a vylézt po něm nahoru stálo hodně sil," řekl jeden ze závodníků Jan Ulman z týmu prostějovských výsadkářů.

  Noc strávili závodníci ve sněhu poblíž chaty Na Bařinách, kde si postavili stany a měli možnost vysušit promočené části výstroje.

  Extrémní armádní závod Winter Survival.

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media