natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nasazení záložáků při očkování končí. Osvědčili se, chválí velení

  13. srpna 2021  7:15
  Pilotní projekt s nasazením záložníků v očkovacím centru O2 Universum skončil. Během července armáda povolala na pomoc s očkováním proti covid-19 na 220 příslušníků Aktivní zálohy. Byli jako profesionálové, pochvaluje si velení.  

  Příslušníci Aktivní zálohy pomáhají v národním očkovacím centru v pražské O2 Universum | foto: Armáda ČR

  „Záložníci ukázali, že jsou schopni doplnit řady profesionálních vojáků a stát se jejich rovnocennými partnery,” uvedl velitel teritoriálních sil Antonín Genser.

  V pražském národním očkovacím centrum O2 Universum se ve čtyřech rotacích během července vystřídalo na 220 příslušníků Aktivní zálohy.

  Pilotní projekt s nasazením záložáků se podle velení armády osvědčil a případné další nasazení záložáků se tak zvažuje při každém novém úkolu.

  Stejně jako předtím profesionální vojáci, pomáhali záložáci lidem s orientací v areálu, hendikepovaným s přepravou výtahem či maminkám s kočárky. Dohlíželi také na samotnou organizaci a chod centra.

  Střídali se ve směnném režimu po sedmi dnech. Každý strávil v nasazení 11 dní, kromě sedmidenní směny sloužily další čtyři dny k nástupu a čerpání náhradního volna za čtrnáctihodinové směny.

  Velení armády si zároveň chtělo ověřit proces hromadného povolávání Aktivní zálohy, který se od roku 2016 řídí novou legislativou. Do očkovacích centra dostali postupně povolávací rozkazy záložáci s trvalým bydlištěm v Praze nebo Středočeském kraji. Teď se vracejí do svých civilních zaměstnání.

  „I když se tu sešli z různých jednotek, podařilo se jim vytvořit fungující týmy. A ať už byli záložníci kdekoliv, všude byli užiteční,“ konstatoval zástupce velitele teritoriálních sil Jaroslav Hrabec.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media