natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Záložáci začínají pomáhat v očkovacím centru O2 Universum

  15. července 2021  13:39
  Prvních 55 vojáků a vojákyň Aktivní zálohy začalo ve čtvrtek pomáhat v Národním očkovacím centru O2 Universum v Praze. Doplní profesionální vojáky, kteří už v centru slouží od jeho otevření a zajišťují asistenční službu a dohlíží na chod a bezpečnost provozu centra.  

  Příslušníci Aktivní zálohy pomáhají v národním očkovacím centru v pražské O2 Universum | foto: Armáda ČR

  „Záložníci pomáhali po celou dobu pandemie jako dobrovolníci různými způsoby. Teď nastal čas je povolat do služby,“ uvedl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

  Ve čtyřech rotacích se během měsíce v pražské O2 Universum vystřídá celkem 220 záložáků.

  Velení armády si podle Opaty chce zároveň ověřit proces hromadného povolávání Aktivní zálohy, který se od roku 2016 řídí novou legislativou. Současné nasazení záložáků v očkovacím centru je tak pilotním projektem.

  Vojáci se budou střídat ve směnném režimu po sedmi dnech. Každý stráví v nasazení 11 dní, kromě sedmidenní směny slouží další čtyři dny k nástupu a čerpání náhradního volna za čtrnáctihodinové směny, popsala mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

  Povoláni byli primárně vojáci a vojákyně v Aktivní záloze zařazeni při Krajských vojenských velitelstvích hlavního města Prahy a Středočeského kraje nebo ti, kteří mají trvalé bydliště na území Prahy nebo Středočeského kraje.

  Mezi nasazenými vojáky jsou například doktoři práv, učitelé, studenti, architekt a teolog. Nejstaršímu nasazenému vojákovi je téměř 60 let, nejmladšímu 22 let. Nasazeno bude 24 vojákyň.

  „Přestože to zákon armádě nenařizuje, záložníci byli osloveni předem a budou povoláni jenom ti, kterým nasazení nezpůsobí vážné komplikace v soukromém nebo profesním životě. Protože doba není lehká,“ uvedl velitel teritoriálních sil Antonín Genser.

  V případě, že se pilotní projekt osvědčí a armáda bude v národním očkovacím centru nadále potřeba, může být operační nasazení záložáků dál prodlouženo. Vojáci Aktivní zálohy mohou být operačně nasazeni na území České republiky až na dobu sedmi měsíců v roce, nasazení může předcházet až dvanáctitýdenní příprava.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media