natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vrchním velitelem NATO je bojový pilot Wolters. Pentagon žádá o posily

  2. května 2019  17:48
  Novým vrchním velitelem sil NATO je čtyřhvězdičkový generál amerického letectva Tod Wolters. Rychlé posílení americké vojenské přítomnosti i bojové připravenosti v Evropě by podle Wolterse mohlo spojencům přinést vůči Rusku podstatnou výhodu k odstrašení.  

  Vrchní velitel sil NATO americký generál Tod Wolters | foto: USAF

  Zkušený pilot přichází v době zvýšeného napětí kvůli agresivnějšímu chování Moskvy i pochybnostem o další kontrole zbrojení.

  Wolters během pátečního slavnostního ceremoniálu na velitelství SHAPE v belgickém Monsu převzal velení amerických sil v Evropě a zároveň post vrchního velitele NATO od svého předchůdce generála Curtise Scaparrottiho, který po čtyřiceti letech odchází do výslužby.

  Fotografie

  Velitel amerických sil v Evropě Curtis Scaparrotti
  Americký generál Tod „Magoo“ Wolters
  Vrchní velitel sil NATO americký generál Tod Wolters (vlevo) a jeho předchůdce...
  Americký generál Tod Wolters

  „Jako SACEUR nyní ovládnete síly z celé naší Aliance pro zajištění bezpečnosti a ochrany 29 národů,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg s tím, že jde o jednu z nejnáročnějších a nejdůležitějších vojenských pozic na světě.

  Zároveň jako velitel amerických sil v Evropě je Wolters navíc přímo zodpovědný také za 68 tisíc příslušníků amerických ozbrojených sil rozmístěných v celém širším regionu.

  Odcházející generál Scaparrotti označil za zdroj svých největších bezpečnostních obav Rusko. Poslední tři roky, tedy od ruské anexe Krymu a akcí na Ukrajině, byly podle Scaparrottiho obdobím přípravy aliančních sil na boj a obranu teritoria.

  Spojencům se podle jeho slov podařilo posílit i účinné odstrašení včetně vyslaní předsunutých jednotek do Pobaltí a Polska. „Naše schopnost bojovat a řídit naše síly v konfliktu s vysokou intenzitou se výrazně zlepšila,“ konstatoval.

  Varoval však, že Aliance „čelí revizionistickým mocnostem i nestátním aktérům“. Bezpečnostní prostředí se stalo složitější. „Byli jsme testováni - a prokázali jsme ostražitost, sílu a připravenost,“ uvedl.

  Svého nástupce označil za „brilantního vůdce a zkušeného bojovníka“, který byl správnou volbou. „Ostražitost trvá,“ podotkl při převzetí velení Wolters.

  Více moderní techniky a sil

  Za své priority jmenoval početní posílení amerických vojáků na kontinentu, vyslání dalších dvou amerických torpédoborců (v současnosti 4) a modernizaci logistické sítě a infrastruktury k urychlení přesunu hlavní bojových sil napříč Evropou směrem na východ pro případ konfliktu s Ruskem.

  Kdo je SACEUR

  Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je jedním ze dvou strategických velitelů a řídí Alianční velitelství pro operace (Allied Command Operations - ACO).

  Zodpovídá se nejvyššímu vojenskému orgánu NATO, tedy Vojenskému výboru, za řízení všech aliančních vojenských operací. Funkci tradičně zastává Američan.

  Už do poloviny roku 2020 by takovými opatřeními podle jeho slov mohli spojenci znovu získat proti Rusku výhodu.

  Wolters s pilotní přezdívkou „Magoo“ naposledy sloužil jako velitel amerických vzdušných sil v Evropě a v Africe. Byl také zodpovědný za leteckou a raketovou obranu všech členských států Aliance. Předtím působil jako bojový pilot, který má na kontě 5 tisíc letových hodin mimo jiné ve strojích F-15 i nejmodernějších F-22. Za sebou má také bojová nasazení v obou válkách v Perském zálivu a v Afghánistánu.

  Už před svým jmenováním avizoval, že bude pokračovat v dosavadní linii svých předchůdců. V březnové hodnotící zprávě pro americký Kongres Scaparrotti označil Rusko za dlouhodobého strategického konkurentem, který chce prosazovat své vlastní cíle na úkor prosperity a bezpečnosti USA. „Spojené státy a NATO považují Rusko za hlavní hrozbu pro své geopolitické ambice,“ uvedl tehdy Scaparrotti.

  Během slyšení v senátním výboru před jeho jmenováním Wolters prakticky zopakoval, že americké síly v Evropě jsou sice stále výkonnější a pružnější, ale nemají dostatečnou palebnou sílu.

  Mnohaletá americká a spojenecká vojenská výhoda v Evropě podle něj v posledních letech „erodovala kvůli americkým obranným škrtům“, které začaly v roce 2013. Nedávný růst výdajů ale může tento trend znovu zvrátit. Tedy pokud bude plán amerického velitelství pro Evropu na posílení bojové pohotovosti a připravenosti.

  Wolters chce proto usilovat o posílení trvalé americké vojenské přítomnosti v Evropě. Od pozemních sil, přes námořnictvo až po letectvo, když v Evropě jsou dlouhodobě rozmístěné pouze tři letecké stíhací jednotky - v Británii, Německu a Itálii. Na cestě jsou nejmodernější stroje F-35A. Dvě americké letky těchto strojů by měly od roku 2021 trvale sídlit právě v Británii.

  Wolters už se také stačit vyjádřit k diskutovanému tureckému nákupu protivzdušného systému S-400 z Ruska. Označil ho za nepřijatelný. Spojené státy a i další spojenci NATO vidí pořízení takového systému za neslučitelné s pokračující účastí Turecka v pořízení nových letounů páté generace F-35. Washington již Ankaře pohrozil, že pokud z obchodu nevycouvá, nemusí nové letouny vůbec dostat.

  “Všichni chápeme, že Turecko je důležitým spojencem v regionu, ale je naprosto vyloučené podporovat společné nasazení F-35 a S-400,“ souhlasil Wolters během slyšení v Senátu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)