natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • O armádní výprodej je velký zájem. Pandemie ho ale odsunula na neurčito

  30. prosince 2020  11:34
  Podzimní výprodej nepotřebného armádního majetku v podobě starých nákladních i osobních automobilů, motorek, elektrocentrál a další techniky vzbudil velký zájem. Ministerstvu obrany se přihlásilo přes 600 zájemců. Rozhodovat měly nejvyšší nabídky. Pandemie koronaviru ale odložila prohlídky techniky i její prodej na neurčito.  

  Armáda prodává nepotřebné nákladní automobily V3S | foto: AČR

  Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu a krizových opatření proti šíření onemocnění covid-19 a plynoucích epidemiologických opatření ministerstvo obrany na podzim odložilo plánované prohlídky techniky a veřejná soutěž byla pozastavena.

  O dalším průběhu a termínech soutěže bude ministerstvo informovat, včetně termínů pro ukázky nabízeného majetku a zaslání bližších podmínek. Nejdříve to však bude po skončení nouzového stavu.

  V nabídce bylo přitom takřka 300 kusů různé techniky. Osobní vozidla Felicia, Fabia, Octavia, Mitsubishi, Subaru, Volkswagen, různé modifikace vozidel AVIA, PV3S, T-815, UAZ, dále autobusy, mikrobusy, rýpadlo, nakladač, nosič kolový, návěsy, přívěsy a motocykly. Kromě vozidel byly v nabídce také například sekačky, křovinořezy, kompresory, elektrocentrály, vysokozdvižné vozíky a další.

  Zájem byl přitom velký. Podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení ministerstva se do soutěže přihlásilo 618 zájemců. O jakou konkrétní techniku měli zájemci největší zájem, je ale podle ní těžké určit.

  „Následovat mají prohlídky nabízené techniky zájemci a ti po jejich uskutečnění předloží cenové nabídky, ze kterých bude patrné, o které druhy techniky bude největší zájem,“ konstatovala.

  Hodnotícím kritériem má být nejvyšší nabídnutá cena za jednotlivé kusy. Nabízenou techniku provozovala armáda většinou dvacet až čtyřicet let. „Mezi osobními vozidly se najde několik kusů provozovaných méně než dvacet let, přesněji mezi deseti až dvaceti roky,“ uvedla Zechmeisterová.

  Techniku ministerstvo nabízí a prodává bez paliva i ostatních provozních kapalin a nemusí mít ani akumulátorové baterie. „Technika je prodávána tak, jak stojí a leží, je opotřebená, různého stáří, kvality, některá neúplná i nefunkční a je dlouhodobě skladována v různých podmínkách,“ řekla Zechmeisterová.

  Ministerstvo obrany, respektive Odbor pro nakládání s nepotřebným majetkem, prodeje movitého i nemovitého pořádá dvakrát do roka. Podobně tomu má být i příští rok.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media