Dvoudenní summit Severoatlantické aliance ve středu otevíral přelet slavnostní vrtulníkové letky složené ze strojů jedenácti zemí. A součástí byly i vrtulníky českých vzdušných sil.
Ve čtvrté z pěti „vln“ se objevily dva české bitevníky Mi-24/35 a v poslední páté pak transportní Mi-171Š z 22. základny vrtulníkové letectva u Náměště nad Oslavou.
Fotografie |
Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka je zařazení českých vrtulníků „oceněním České republiky za takzvaný air-policing, tedy za její příspěvek k vzdušné ochraně spojenců, a za výcvik letců v Afghánistánu.
Čeští stíhači s gripeny už dvakrát chránili vzdušný prostor pobaltských republik a k třetímu nasazení se chystají. Litva, Lotyšsko a Estonsko vlastní stíhačky nemají, proto se v ochraně střídají některé země NATO. Podobně Češi také třikrát chránili ostrovní Island. V Afghánistánu zase řadu let čeští letci cvičí tamní piloty vrtulníků i technický personál.
„Je to pro nás prestižní záležitost a čest,“ uvedla už dříve mluvčí Generálního štábu AČR Vlastimila Cyprisová. Vrtulníky do Bruselu odletěly už v pondělí, aby v úterý mohli letci s ostatními absolvovat přípravu na slavnostní průlet.
Čeští piloti byli součástí slavnostní letky i při loňském summitu, kterým NATO otevíralo nový komplex své centrály v Bruselu. Loni se během slavnostního ceremoniálu nad sídlem přehnala i dvojice gripenů českých vzdušných sil ve společné formaci s belgickým strojem F-16 a italským letounem Eurofighter Typhoon.