natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Odřízni ho! znělo lesem, kde v korunách uvázl výsadkář

  30. ledna 2013  8:06
  Nejprve vyšplhat vysoko do korun stromů, pak se na laně spustit k visícímu tělu, odříznout ho a bezpečně dopravit na zem. To byl jeden z úkolů, který potrápil účastníky extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky.  

  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Závod, který odstartoval v pondělí pod vrcholem Pradědu, pokračuje dvoudenní královskou etapou. Během ní urazí tříčlenné týmy až sto kilometrů horskou krajinou. Zdolávají skály, rokle, potoky, nocují venku a plní řadu obtížných speciálních disciplín. Veškerou výbavu a výstroj pro přežití, včetně jídla a pití, si nesou s sebou na zádech.

  Mráz, sníh a adrenalin. Extrémní závod napříč Jeseníky

  Na Videlské sedlo, daleko od pondělního startu, dorážejí závodníci postupně celý den. Kromě krátkého odpočinku u jedné z kontrol, které musí během putování projít, je tady čeká zvláštní úkol. V korunách stromů uvázl výsadkář s padákem.

  "Už ho odřízni! Není čas," rozléhá se lesem, když se jeden ze závodníků točí na laně nad "bezvládným tělem" mezi stromy. Ukazuje se, že to není tak jednoduché. V časovém limitu osmi minut se to podaří jen necelé polovině týmů.

  Dva členové družstva musí nejprve každý na jedné straně vyšplhat vysoko do koruny stromu a natáhnout nad výsadkářem lano. Skialpové boty na zmrzlém kmeni kloužou. Jeden se pak po laně spustí k výsadkáři. Zbylí dva ho na zemi jistí. Zachránce nejprve uváže tělo k sobě a teprve pak smí sáhnout po noži, aby výsadkáře uvolnil a pomalu a bezpečně se s ním spustil na zem.

  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky
  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

  Je to nejen o fyzičce, ale hlavně o chytrosti a vynalézavosti. "Podařilo se nám to zvládnout za tři minuty," říká už na zemi Michal Pech z favorizovaného družstva Základny munice Týniště nad Orlicí, které loňský závod vyhrálo. "Důležité je si to pořádně promyslet," konstatuje jeho kolega z týmu Milan Menzel.

  Noc ve sněhu

  Ještě překontrolovat výstroj, vyčíst z mapy správný směr a putování pokračuje. Další kilometry neprostupným terénem až na místo, kde přečkají noc. Tam se první týmy dostávají kolem páté odpoledne. Stany nejsou povoleny a závodníci si narychlo budují ve sněhu záhraby a provizorní přístřešky.

  "Připraví si jídlo, doplní tekutiny a jdou spát," hlásí večer mluvčí závodu Pavel Pazdera. Do cíle je to ještě daleko. Ve středu ráno čeká na závodníky další porce v podobě desítek kilometrů a několika adrenalinových úkolů.

  Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

  Jindy krutý mráz v Jeseníkách vystřídalo v těchto dnech husté sněžení a silný vítr. Už po první části dvoudenní etapy toho někteří mají plné zuby. Ze zdravotních důvodů ze závodu v průběhu úterý odstupuje družstvo belgického praporu Commandos.

  V soutěži tak pokračuje jen 18 týmů, ale dá se očekávat, že odpadnou další. V uplynulých letech zatím vždycky královská etapa kvůli zraněním nebo vyčerpání vyřadila polovinu družstev.

  Po dvou soutěžních dnech zatím v závodě vedou vojáci ze Základny munice v Týništi nad Orlicí. Chtějí obhájit loňský triumf.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)