natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vláda schválila nákup dalších obrněnců Pandur

  20. srpna 2015  19:59
  Vláda ve čtvrtek schválila nákup dvaceti kolových obrněných vozidel Pandur pro armádu. Půjde o velitelská a spojovací vozidla za takřka 1,3 miliardy korun, která by měli vojáci dostat v rozmezí let 2018 až 2020.  

  Obrněný transportér Pandur II české armády | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Jde o jednu z klíčových priorit při doplnění výzbroje bojového jádra naší armády, konkrétně velitelství a praporů 4. brigády rychlého nasazení. Oproti dřívějším předpokladům bude kontrakt výhodnější, u velitelsko-štábních vozidel předpokládáme úsporu na jednom vozidle 20 milionů korun, u spojovacích vozidel 14 milionů korun, “ uvedl po jednání vlády ministr obrany Martin Stropnický.

  Armáda chce nakoupit 6 obrněných vozidel velitelsko-štábních a 14 spojovacích. Součástí kontraktu má být i související logistické zabezpečení a školení.

  Veřejnou zakázku chce ministerstvo obrany zadat ještě do konce letošního roku. Využije přitom obecné výjimky ze zákona o veřejných zakázkách a zadá dodávku jedinému uchazeči, společnosti Excalibur Army. Ta je totiž výhradním výrobcem a prodejcem vozidel Pandur pro Českou republiku.

  „Pořízení a zavedení velitelsko-štábních a spojovacích kolových obrněných vozidel významně posílí schopnosti armády. Moderní prostředky zajišťující štábům potřebnou ochranu a nezbytné nasaditelné komunikační a informačními systémy jsou klíčové pro úspěšné plnění úkolů na soudobém bojišti,“ konstatoval v reakci na rozhodnutí vlády náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

  Česká armáda má v současnosti 107 obrněnců Pandur. Ministr obrany po jednání vlády připomněl, že původně jich chtěl armáda nakoupit asi o 90 více. Podle něj se nyní ukazuje, že původní požadavky nebyly přehnané.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media