natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vítězka unikátní soutěže viděla prestižní airshow ve Skotsku

  17. září 2008  10:09
  Z třídenního pobytu ve Skotsku a účasti na prestižní letecké show ve skotském Leuchars se vrátila letošní výherkyně unikátní soutěže konané v rámci Dnů NATO v Ostravě. "Cesta předčila naše očekávání," prohlásila po příletu do Prahy Alena Ochodková.  

  Prohlédněte si FOTOGALERII

  Alena Ochodková z Karviné v srpnu správně odpověděla na iDNES.cz na šest otázek a začátkem září byla vylosována jako absolutní vítěz.

  Na prestižní airshow britského královského letectva, jíž se účastnily i tři stroje českých vzdušných sil, se vypravila se svým manželem Jaroslavem.

  "Jsme nadmíru spokojeni, cesta předčila naše očekávání," pochvalovala si výlet výherkyně. "Na letecké show byl manžel nadšen létajícím Spitfirem, já jsem třeba zase nikdy před tím neviděla takhle zblízka akrobatické vystoupení bojových vrtulníků," dodala.

  I přes pro Skotsko poměrně typický déšť, kvůli kterému musel být původně celodenní program air show zkrácen zhruba o třetinu, si všech zhruba 60 tisíc návštěvníků Royal Air Force Airshow v Leuchars užilo.

  "I když poprchávalo a program musel být omezen, nám ani ostatním divákům to nevadilo, s nevlídným počasím se ve Skotsku počítá," řekla Ochodková.

  Na show se předvedla například akrobatická skupina Red Arrows, nejnovější bojový letoun RAF Typhoon F2, ale i historické stroje Spitfire nebo Vulcan B2. Největší zastoupení měly pochopitelně britské vzdušné síly, následované letadly USA.

  Na airshow nechyběli ani Češi
  Česká republika měla se třemi stroji ve statické ukázce třetí nejpočetnější zastoupení, když se ve Skotsku představil i letoun Jas 39 Gripen.

  V rámci cesty si vítězové prohlédli i přírodní přímořskou rezervaci Tentmuir Park, historické městečko St. Andrews a absolvovali jednodenní výlet do Edinburghu.

  "Celou dobu jsme se ve Skotsku cítili jako mezi přáteli, kteří byli vždy ochotni nám pomoci. Už nikdy nebudu nikomu věřit, když bude prohlašovat o Britech, že jsou upjatí a konzervativní, naše zkušenost s nimi je totiž úplně jiná," uvedla výherkyně.

  To se podle Ochodkové potvrdilo už při přijetí na britském velvyslanectví v Praze, kde se měla možnost sejít jednak s velvyslankyní Lindou Duffield a jednak s vojenským přidělencem Jamiem Athillem. "Přijetí to bylo jak bychom řekli lidské - velmi vstřícní a milí lidé," neskrývala nadšení Ochodková.

  Příští rok chce soutěžit znovu
  "Zúčastnit se soutěže stálo za to, protože, výlet do Skotska a pobyt na základně královského letectva je zážitek na celý život," potvrdila Ochodková nepřímo slova loňského vítěze, který cestu také absolvoval. o cestě loňského vítěze na základnu ve Skotsku čtěte zde

  Soutěž si nechce nechat ujít ani příští rok. "Zapojím se zcela určitě, ačkoli příliš nevím, zda mi štěstí bude přát i podruhé," vyjádřila naději letošní výherkyně.

  Soutěž, která probíhala na stránkách iDNES.cz, je součástí doprovodného programu k nadcházejícím Dnům NATO v Ostravě. V každém ze dvou kol museli účastníci odpovědět správně na tři otázky. Aby byli zařazeni do slosování o hlavní výhru, museli absolvovat obě kola. V každém kole organizátoři vylosovali pět výherců, kteří získávají věcné ceny od iDNES.cz a hlavního pořadatele Dnů NATO v Ostravě, sdružení Jagello 2000.

  Letošní vítěz se kromě víkendového pobytu na britské letecké základně v Leuchars může samozřejmě opět těšit, tak jako jeho předchůdci, na návštěvu Ostravy spojenou s účastí na Dnech NATO v Ostravě. Součástí hlavní ceny jsou totiž i VIP vstupenky na tuto akci. - o Dnech NATO v Ostravě čtěte zde

  Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media