natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česká zbrojovka vyváží do stovky zemí. Proč pro výrobu potřebuje vosk?

  16. listopadu 2020  14:14
  Česká zbrojovka z Uherského Brodu patří mezi pět nejvýznamnějších výrobců ručních palných zbraní na světě. Své výrobky vyváží do více než stovky zemí. Jak dlouho trvá vykovat hlaveň nebo proč je při výrobě každé zbraně potřeba nejprve vojsk? Odpoví další díl seriálu Víme, co máme na podporu domácího obranného průmyslu.  

  Česká zbrojovka Uherský Brod dodává své výrobky do více jak stovky zemí světa | foto: Ministerstvo obrany

  Česká zbrojovka patří mezi špičkové světové strojírenské společnosti. Hlavním výrobním artiklem jsou služební, lovecké a sportovní palné zbraně.

  Ve své továrně v Uherském Brodě zaměstnává přes 1500 lidí. Továrna vznikla už v roce 1936. Na jihovýchodě Moravy tehdy vyrostl průmyslový areál, který i v tehdejším světovém měřítku patřil k nejmodernějším a nejvýkonnějším. Už v prvních letech své existence se zbrojovka úspěšně věnovala zejména vysoce náročné produkci leteckých kulometů.

  Dnes dodává služební zbraně nejen české armádě, ale dalším ozbrojeným složkám v šedesátce zemí celého světa. „České zbrojovka díky své dlouholeté tradici a umu patří k rodinnému stříbru českého strojírenství,“ říká mluvčí firmy Radek Hauerland.

  Patříte mezi největší české exportéry. Máte nějaká očekávání od této kampaně?
  Přesto, že jsme jedním z nejvýznamnějších českých exportérů je kampaň #VimeCoMame skvělou příležitostí, jak přiblížit široké veřejnosti doma i v zahraničí naši firmu. Diváci mohou díky tomuto krátkému videu navnímat, kdo jsme, a lépe pochopit, čím se zabýváme, co vyrábíme, jakou máme historii.

  Proč má podle Vás smysl tímto způsobem oslovovat i širokou veřejnost?
  Vnímáme kampaň a její podporu ze strany Ministerstva obrany velmi pozitivně. Umožňuje ukázat široké veřejnosti, jakými schopnostmi a výrobním potenciálem disponuje český obranný průmysl a konkrétní firmy. Myslím, že ne každý občan má představu o tom, co všechno dokážeme vyrobit.

  Další díly seriálu #VimeCoMame

  Jaké jsou vaše nejbližší plány do budoucna?
  Plánem pro nejbližší budoucnost je návrat firmy k normálnímu stavu, kdy nás nebudou omezovat dopady koronavirové pandemie.

  Je nyní těžké v době koronaviru zajišťovat vývoz?
  Řekl bych, že nejsložitějším obdobím byl měsíc březen a duben, kdy letecké společnosti prakticky přestaly létat a museli jsme hledat alternativní možnosti pro přepravu našich produktů. Dnes je situace o mnoho příznivější.

  Pro výrobu využíváte velkokapacitní linku, jak se vám daří zajišťovat její chod i přes pandemická opatření?
  Máme velmi disciplinované zaměstnance, kteří poctivě dodržují veškerá nařízení, za což jim patří velký dík. Přesto ani nám se nemoc nevyhnula a zaznamenali jsme v souvislosti s onemocněním covid-19 nárůst nemocnosti. To samozřejmě ovlivňuje výrobu. Věříme, že se v co nejkratší době situace stabilizuje a my se budeme moci vrátit ke standardnímu objemu výroby.

  woa natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media