natoaktual.cz

Víte, co mají společného Věra a rytíři Jedi? Odpověď zná český výrobce

30. října 2020  15:47
Vidět a nebýt viděn. To je podstata pasivního sledovacího Věra NG, který patří mezi absolutní světovou špičku a technologický fenomén. Výrobcem je pardubická společnost ERA, které se věnuje další díl unikátního seriálu Víme, co máme na podporu domácího obranného průmyslu.  

Pasivní sledovací systém Věra | foto: ERA

Co mají společného Věra a rytíři Jedi z legendárních Hvězdných válek? Odpověď najdete v dalším videu ze seriálu. A dozvíte se také, co vše umí světově unikátní pasivní sledovací systém Věra NG a jak probíhal vývoj této české technologie.

Pardubická ERA patří mezi světové lídry ve vývoji a dodávkách pasivních sledovacích systémů. Zařízení, které na rozdíl od klasického radaru nic nevysílají, ale samy elektromagnetické signály monitorují, dovedou odhalit a sledovat letadlo, plavidlo nebo pozemní cíl, aniž by byly samy odhaleny.

„Udáváme trendy této technologie v celém světě,“ uvedl obchodní ředitel Ondřej Chlost s tím, že se společnost nyní zaměřuje i na schopnosti vyhledávání a sledování bezpilotních letounů.

ERA patřící do skupiny Omnipol vyvíjí, vyrábí a implementuje v dnešní době nezbytné systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro civilní i vojenské účely.

Další díly seriálu #VimeCoMame

Společnost navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Za dvě dekády své existence ERA instalovala přes 130 pasivních sledovacích systémů ve více než 66 zemích pěti kontinentů. Operační nároky uživatelů naplňují nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Pardubický výrobce nedávno uspěl v prestižní technologické výzvě NATO. Cílem je najít nejmodernější a přitom cenově dostupné nápady, technologie a řešení v oblasti zpracování radarových a senzorových dat pro využití při leteckých operacích NATO i civilním provozu. Systém pro kontrolu a řízení letového ERIS patří mezi osm nejlepších inovativních technologií.

inc natoaktual.cz
zpět na článek