natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Většina Čechů souhlasí s jednáním o americkém radaru

  28. března 2007  17:10
  Většina Čechů souhlasí se zahájením jednání se Spojenými státy o případném umístění radarové základny na českém území. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění, které pro Ministerstvo zahraničí zpracoval agentura Factum Invenio.  

  Podle průzkumu se zahájením jednání s Američany souhlasí 63 procent lidí, z toho 7 procent se domnívá, že nabídku USA by česká vláda měla přijmout co nejdříve bez zdlouhavých jednání.

  Proti bylo 27 procent z 963 dotázaných. Ostatní se nedokázali vyjádřit.

  Respondenti v průzkumu nejčastěji uváděli, že by česká vláda měla se Spojenými státy důkladně vyjednávat o případném umístění radarové stanice systému protiraketové obrany a nabídku USA přijmout či odmítnout až na základě vyjednaných podmínek.

  Více než dvě třetiny lidí (68%) se "určitě" nebo "spíše" domnívají, že Česká republika by měla být chráněna proti raketové hrozbě. Čtvrtina lidí takovou ochranu nepovažuje za důležitou.

  Vláda by pak podle průzkumu měla za zapojení naší země do systému protiraketové obrany po USA požadovat především zvýšené bezpečnostní záruky (46%) a záruky, že radarová stanice nemá negativní dopad na životní prostředí (38%).

  Zrušení vízové povinnosti při cestách našich občanů do USA požaduje 29 % procent dotázaných, zapojení českých firem do investic souvisejících s vývojem systému protiraketové obrany 28 procent respondentů a 23 procent lidí by uvítalo těsnější spolupráci s USA na příklad ve vědě, výzkumu nebo vývoji nových technologií.

  S umístěním radarové stanice monitorující případně ohrožení by nyní "rozhodně" nebo "spíše" souhlasila necelá třetina obyvatel (30%). Proti umístění radaru se "spíše" nebo "rozhodně" staví tři pětiny lidí (62%).

  Záštita NATO by podle odpovědí respondentů souhlas s umístěním radarové stanice poněkud zvýšila, ale ne nějak dramaticky. S touto variantou souhlasí dvě pětiny lidí (41%), proti je necelá polovina veřejnosti (48%).

  Za nejdůvěryhodnějšího politika z hlediska svých názorů k umístění radarové stanice je veřejností považován prezident Václav Klaus (27 %). Čtvrtina lidí uvedla, že v otázce umístění radarové stanice nedůvěřuje žádnému z politiků.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media