Veteráni věří, že armáda splní své sliby

14. listopadu 2005  12:14
Ministr obrany Karel Kühnl slíbil válečným veteránům, že pro ně ministerstvo obrany postaví nové pečovatelské domy s lékařskou službou. Veteráni věří, že armáda slib splní a po letech získají zázemí.  

Podle ministra obrany Karla Kühnla by mělo během dvou až tří let vzniknout až 11 nových pečovatelských domů pro válečné veterány. Kühnl to slíbil během pátečního pietního shromáždění ke Dni válečných veteránů u památníku na pražském Vítkově.

"Česká republika má vůči svým veteránům nesplacený dluh, který ani splatit nelze. Dluží lidem nahrazení doby, kterou protrpěli za socialismu," uvedl ministr.

V České republice zatím fungují dva domovy pro válečné veterány. Jeden z nich otevřelo ministerstvo obrany letos na jaře v Karlových Varech. Úpravy Domova péče o válečné veterány stály 24,2 milionu korun.

První je otevřeno od roku 2001 v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Domovy mají celkovou kapacitu 46 lůžek. Držitelů zákonného osvědčení válečného veterána, který bojoval ve 2. světové válce, je však nyní v České republice 4200. Dalších 400 veteránů je pak z misí po roce 1990.

"Mělo přijít daleko dříve. Dosavadní dva domovy pro nás zatím neřešily vůbec nic," řekl šéf šéf olomoucké pobočky Československé obce legionářské Ivan Solovka, který za druhé světové války bojoval na východní frontě.

Stejně jako jeho další kolegové věří, že armáda sliby splní. Za vzor doporučuje ministerstvu obrany domovy pro veterány v zahraničí, například v Británii, které fungují už desítky let. "Česká společnost na podobné principy přijde, ale my už tady nebudeme," dodal skepticky Solovka.

Například o vybudování domova pro válečné veterány, kde by měli obyvatelé k dispozici lékařskou péči, se hovoří několik let i Olomouci, kde Solovka bydlí.

Centrum hodlá vybudovat Vojenská nemocnice v Olomouci v objektu bývalého hospodářského dvora na Klášterním Hradisku. Zařízení s 35  ošetřovatelskými lůžky by vedení nemocnice chtělo uvést do provozu za dva roky.

Ministerstvo obrany už náklady na rekonstrukci domova zahrnulo do svého rozpočtu. "Potřeba postarat se o válečné veterány, zejména pak ze druhé světové války, je pro ministerstvo obrany jednou z priorit," uvedl před časem mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

Optimističtěji vidí situaci plukovník ve výslužbě Ján Daňko, který za války působil v 1. československé smíšené letecké divizi. "Je to dobrá zpráva," řekl v reakci na plány ministerstva obrany.

Nový domov pro veterány možná vznikne i v Ostravě. V bývalé nemocnici v Petřkovicích chce takové zařízení vybudovat obecně prospěšná společnost Patriot 2004. Zatím však hledá na realizaci centra pro 24 veteránů finanční zdroje. Náklady by se totiž měly vyšplhat až na 150 milionů korun.

Součástí komplexu by mělo být i centrum denní péče určené pro veterány, kteří si přejí žít dále ve svých domovech a potřebují ošetřovatelskou péči. Centrum chce veteránům nabízet stravování, praní prádla, lékařskou péči nebo právní služby a výlety.

 

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.