natoaktual.cz

Česko dostane darem od USA k objednaným vrtulníkům dalších osm strojů

19. srpna 2022  9:41
K tuctu objednaných vrtulníků Venom a Viper dostane Česká Republika od USA darem dalších osm těchto strojů. Informaci potvrdila ministryně obrany Jana Černochová s tím, že česko platí jen úpravy a převoz. Armáda by tak měla mít k dispozici 20 moderních vrtulníků.  

Vrtulník UH-Y Venom americké námořní pěchoty | foto: U.S. Marines

„Jsem ráda, že se nám podařilo se Spojenými státy americkými vyjednat, že kromě osmi nových víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř útočných vrtulníků Viper od USA dostaneme darem dalších 6 útočných vrtulníků Viper a 2 víceúčelové stroje Venom,“ uvedla Černochová.

Vzdušné síly tak celkově v příštích letech obdrží 20 moderních amerických strojů - 10 víceúčelových UH-1Y Venom a 10 bitevníků AH-1Z Viper.

Na dodávce osmi strojů se ministryně dohodla při dubnové návštěvě Washingtonu. Půjde o vrtulníky již používané, ale zcela provozuschopné. „Půjde o dar, zaplatíme pouze cenu opravy, přestavby dle našich požadavků, dopravu do ČR a další související náklady. Ty v tuto chvíli nejde přesně vyčíslit, ale oproti ceně za nové vrtulníky jde o nesrovnatelné částky,“ konstatovala.

Mariňáci školí Čechy na vrtulníky Viper a Venom. Piloti dostanou helmy na míru

Česká Republika si od amerického výrobce Bell před časem objednala celkem 8 víceúčelových strojů Venom a 4 bitevníky Viper za 17 miliard korun. V červenci už do USA odcestovaly dvě skupiny armádních pilotů a techniků, aby se na nové stroje přeškolily.

Experti i ministerstvo obrany od počátku upozorňují, že nákup pouhých dvanácti amerických strojů by měla být pouze prvotní fáze přezbrojení vrtulníkového letectva a že armádě 12 vrtulníků stačit nebude. Pořízení dalších strojů avizovala i Černochová.

Nové vrtulníky v české armádě už od příštího roku začnou nahrazovat dosluhující bitevní stroje Mi-35/24V sovětské, potažmo ruské výroby.

Vzdušné síly mají v současné době ve výzbroji 8 bitevníků Mi-35/24V, které v české armádě slouží od roku 2003.“Postupně vyřazované vrtulníky Mi-24 mohou být v případě potřeby využity jako zdroj náhradních dílů pro stroje Mi-171Š, případně mohou být také nabídnuty k odprodeji,“ uvedl na armádním webu šéf Sekce rozvoje sil ministerstva obrany Petr Čepelka.

Několik strojů už Česká republika zřejmě darovala Ukrajině, kde je armáda nasadila do obrany před ruskými jednotkami.

S novými americkými vrtulníky dostane česká armáda také výzbroj v podobě střel Hellfire a Sidewinder.

inc natoaktual.cz
zpět na článek