Bude jím velitel 7. mechanizované brigády z Hranic Josef Kopecký. „Samozřejmě je to velká výzva. Pokud si dobře pamatuji, je to poprvé od vzniku profesionální české armády, co bude český důstojník velet tak velkému mezinárodnímu uskupení,“ řekl.
Cvičiště v HohenfelsuSpeciální oblast v německém Hohenfelsu využívá česká armáda už řadu let. Poskytuje totiž zázemí, které čeští vojáci nemají doma k dispozici. Na členitém a lesnatém území o rozloze 200 kilometrů čtverečních lze vyzkoušet prakticky všechny možné situace, se kterými se vojáci mohou setkat. Jsou tu jeskyně, minová pole, mosty, řeky i města. Celé cvičiště je protkáno digitální technikou. Každý kousek prostoru i všechny cvičící jednotky snímají stovky kamer. Každá akce je přenášena kamerami do vyhodnocovacího centra a nahrávána. Za zády každého vojáka nebo vozidla se pak pohybují američtí hodnotitelé. Realističnosti pomáhá speciální systém MILES. Každý z vojáků má pod hlavní zbraně připevněný laserový zářič a na přilbě a na uniformě hned několik senzorů. Při každém výstřelu vyšle zářič paprsek. Stejně vybavena je také bojová technika včetně tanků, transportérů, vrtulníků i komparsistů, kteří ve cvičných vesnicích a městech rozesetých po krajině hrají civilisty. |
Alianční manévry pojmenované „Allied Spirit II.“ se sice uskuteční ve výcvikovém centru v německém Hohenfelsu až v srpnu, už nyní ale na něj probíhají intenzivní přípravy.
Zapojí se do nich totiž 4 500 vojáků z šesti členských a dvou partnerských zemí NATO. „Naše brigádní uskupení bude velet. Kromě britského praporu nebo amerických a kanadských sil také například gruzínské jednotce, pro které to bude jakási certifikace před odjezdem do mise v Afghánistánu,“ konstatoval Kopecký.
Společná pozemní operace na jednom z nejmodernějších cvičišť v Evropě, prošpikovaném elektronikou, bude simulovat pomoc spojenců podle článku 5. Washingtonské smlouvy. Tedy, že jeden z členských států je napaden a ostatní mu přispěchají na pomoc.
Scénář je zasazen na území fiktivního státu někde v oblasti současné Gruzie. Zemi napadne sousední nepřátelský stát s pomocí hybridní způsobu válčení a pak se území pokusí obsadit regulérní armádou. „My povedeme ten hlavní ofenzivní úder k vytlačení nepřátelských sil a navrácení území,“ naznačil Kopecký.
Česká armáda na cvičení vyšle zhruba 1 400 vojáků i s těžkou technikou včetně tanků, obrněnců, minometů a děl. „Budeme mít i leteckou podporu v podobě vrtulníků a letounů, které budou startovat z českého území,“ dodal Kopecký.
Loni jeho jednotka sklidila uznání od nejvyšších velitelů NATO. Během rozsáhlých vojenských manévrů Anakonda v Polsku se českým vojákům podařil husarský kousek, byť jen v počítačové simulaci. Zastavili přesilu nepřátelských jednotek útočících na polské území.