S dvěma stovkami českých vojáků a civilních expertů bude Tříska pracovat na americké základně Shank v provincii Lógar. V srpnu vystřídá jeho jednotka kolegy, kteří tam působí od letošního března. - informace o českém působení v Lógaru najdete zde
"Chci se pokusit vařit z amerických polotovarů co možná nejvíce českých jídel," tvrdí. Připouští však, že to bude obtížné. Veškeré zásobování základny totiž mají na starost právě Američané.
"Věřím, že to zvládneme. Je tam hodně kuřecího masa, takže plánuju plátky s bramborem nebo rizoto. Člověk nemůže pořád jíst hranolky a hamburgry. Když to půjde, zkusíme udělat nějakou omáčku," konstatuje. Kvůli tomu už prý dokonce speciálně objednal pro kuchyni české koření.
Na klasické vepřové se zelím podle něj vojáci nemohou spoléhat. "Jestli budu mít možnost udělat zelí a knedlíky a sehnat v muslimské zemi vepřové, pak to rád uvařím," říká. V Afghánistánu půjde o jeho třetí misi v "polní kuchyni". Před časem už vařil strávníkům v Kosovu.
V Lógaru bude mít na starost dvě stovky hladových krků. Obavy, že by s ostatními kuchaři nestihl pro tolik lidí uvařit, nemá. "Kuchař prostě jede od rána do večera, alespoň ten čas v misi rychlé utíká," tvrdí Tříska.
Pokud to bude možné, chtěl by pro vojáky v kuchyni péct i český chleba. Byl se už dívat na speciální směsi, ze kterých by mohli kuchaři připravovat čerstvý chléb přímo na základně.
Český chleba je totiž svým složením natolik specifický, že ho nelze z jídelníčku vyškrtnout ani u vojáků v zahraničních misích. Nedávno to potvrdila i studie vědců Univerzity obrany v Brně. Armáda proto začala vyvíjet speciální kontejnerovou pekárnu, která by vojákům kdekoliv na světě zajišťovala přísun pečiva. - více o studii vědců čtěte zde