natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ultimátum pro Asada: Odevzdej chemické zbraně a nezaútočíme

  9. září 2013  18:39
  Režim syrského vůdce Bašára Asada se prý ještě může vyhnout americkému úderu. Oznámil to americký šéf diplomacie John Kerry. Pokud syrský režim odevzdá do týdne všechy chemické zbraně, Washington od "trestného útoku" za chemický útok na předměstí Damašku upustí.  

  Americký ministr zahraničí John Kerry | foto: State Department Photos

  "Mohl by odevzdat všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství, do týdne. Předat je, do posledního kusu, bez prodlení a umožnit jejich úplné a kompletní sečtení," prohlásil Kerry v Londýně po schůzce s britským protějškem Williamem Haguem v reakci na spekulace, zda je možné připravovaný americký útok nějak odvrátit. Podle šéfa americké diplomacie ale není předpoklad, že Asadův režim skutečně zbraně vydá.

  Spojené státy dál tvrdí, že za posledním chemickým útokem na předměstí Damašku stojí syrský režim prezidenta Bašára Asada. "Víme, že jeho režim dal rozkazy pro přípravu chemického útoku. Víme, že rozmístil své síly," zopakoval Kerry. Chemický arzenál v Sýrii je podle jeho slov přísně kontrolován a zodpovídají za něj údajně jen tři osoby -  Bašár Asad, jeho bratr Mahír Asad a jeden z generálů.

  Právě prezidentův bratr Mahír velí republikánské gardě, elitní jednotce, jež chrání nejvyšší ústavní činitele a je také velitelem 4. divize syrské armády, která je zodpovědná za bezpečnost Damašku. Nedlouho po údajném chemickém útoku z 21. srpna se objevily spekulace, že povel k němu vydal právě Mahír.

  Kerry zároveň upozornil, že Washington si je zcela vědom toho, že syrský konflikt nelze vyřešit pouze silou a žádá si "především politická jednání".

  Kerryho slova probudila Moskvu

  Na Kerryho prohlášení o možném odvrácení vojenských úderů okamžitě zareagovalo Rusko, které se zásahem nesouhlasí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval Damašek k likvidaci svého chemického arzenálu, předání skladů chemických zbraní pod kontrolu mezinárodního společenství a přistoupení ke smlouvě o zákazu chemických zbraní.

  Odvrácení útoku výměnou za předání všech chemických zbraní označil za dobrou cestu. "Není nám známo, zda by s tím Sýrie souhlasila, ale pokud by mezinárodní kontrola chemických zbraní této země odvrátila vojenské údery, pak na tom s Damaškem okamžitě začneme pracovat," oznámil v oficiálním prohlášení.

  Lavrov se kvůli tomu sešel se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Podle něj Damašek ruské snahy vítá jako "důkaz zájmu ruského vedení o život syrských obyvatel". Mualim v Moskvě tlumočil Asadovo poděkování ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za jeho odmítavý postoj k americkým plánům na Sýrii zaútočit. Putin minulý týden vyzval USA, ať důkazy o vině syrského režimu předloží OSN a slíbil Sýrii další pomoc.

  Sám Asad o víkendu znovu odmítl, že by za chemickým útokem z 21. srpna byl zodpovědný právě jeho režim. "Důkazy nejsou přesvědčivé," prohlásil Asad s tím, že jeho země je na případný vojenský zásah připravena.

  V rozhovoru odvysílaném americkou stanicí CBS News vyzval: "Očekávejte jakoukoliv akci. Nejen ze strany vlády. Vláda není jediný hráč v regionu. Existují zde různé strany, různé frakce, různé ideologie". Nevyloučil přitom možnost, že opět dojde k nasazení chemických zbraní, které však mají podle něj povstalci.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media