natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA zvažují omezené několikadenní údery v Sýrii

  27. srpna 2013  12:54,  aktualizováno  21:39
  Americké síly jsou už připraveny. USA zvažují omezené a pouze několik dní trvající údery na Sýrii. Zpravodajské služby prý získaly "nevyvratitelné důkazy", že v zemi byly použity chemické zbraně a pochybnosti, že za jejich použitím strojí syrský režim, jsou jen "minimální". Rozhodnutí je nyní na prezidentu Baracku Obamovi.  

  Americký prezident Barack Obama s britským premiérem Davidem Cameronem | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Úder proti Sýrii by měl mít jen omezeny rozsah i trvání. V řádu dní. Informaci o připravované vojenské akci přinesl vlivný americký deník Washington Post s odvoláním na vysoce postavené vládní činitele.

  Útoky by pravděpodobně netrvaly déle než dva dny a zapojilo by se do nich námořnictvo raketami s plochou dráhou letu Tomahawk, nebo letectvo se strategické bombardéry. Cílem by byly vojenské objekty syrské armády, které však přímo nesouvisejí se sklady chemických zbraní.

  Úder na Sýrii? Asadovu zemi chrání důmyslná protivzdušná obrana

  Kdy by k akci mělo dojít pak závisí na několika faktorech. Zda se potvrdí, že za chemickými útoky stojí skutečně syrský režim, což mají potvrdit inspektoři OSN během několika dní. Dále pak na shodě se spojenci a na dostatečném zdůvodnění případného útoku podle mezinárodního práva.

  Ministr obrany Chuck Hagel mluvil o situaci telefonicky s britským ministrem obrany Philipem Hammondem. Americké ozbrojené síly jsou podle něj připraveny reagovat v úzké spolupráci s francouzskou a britskou armádou.

  Krizové plány pro případnou vojenskou akci proti Sýrii má už také Británie, potvrdil mluvčí premiéra. Britský premiér David Cameron také na čtvrtek svolal zasedání parlamentu k projednání případného zásahu vůči syrskému režimu.

  Údajný chemický útok, ke kterému mělo dojít minulý týden ve středu a mělo při něm o život přijít několik desítek lidí, přitom v zemi ověřují inspektoři OSN, kteří teprve v pondělí odebrali vzorky z těl obětí a oficiální výsledky jejich vyšetřování dosud nejsou známé.

  Asad: USA budou poraženy

  Syrští představitelé spojence v čele s USA obviňují ze snahy obejít vyšetřování inspektorů OSN. Ozval se také syrský prezident Bašár Asad. "Vyjádření politiků ve Spojených státech a na Západě jsou urážkou zdravého rozumu. Copak by někdo použil chemické zbraně v místech, kde má shromážděny vlastní vojska," řekl Asad ruskému deníku Izvestija.

  "Spojené státy budou poraženy stejně jako ve všech předchozích válkách, které zahájily, počínaje Vietnamem, pokud se rozhodnou pro vojenskou operaci v Sýrii," varoval Asad.

  Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ostře kritizoval i pondělní výroky amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, podle kterého syrské úřady pracovníkům OSN jejich monitorovací činnost blokují. Kerry prohlásil, že si je použitím chemických zbraní v Sýrii téměř jistý. "Ty zbraně byly použity. Všechny národy se musí zodpovědně postavit k chemickým zbraním a zajistit, aby už nikdy použity nebyly," uvedl Kerry.

  Čína a Rusko varují Západ

  Proti vojenskému zásahu se také ohradily země jako Rusko a Čína. Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo k "opatrnosti" s tím, že následky případného útoku na syrský režim by mohly být katastrofální pro celý Blízký východ a severní Afriku.

  Čínská státní agentura označila případnou operaci za "nebezpečnou a nezodpovědnou" a připomněla americkou invazi do Iráku v roce 2003. Záminkou k intervenci tehdy byly také zbraně hromadného ničení, jejichž existence se pak později na místě neprokázala.

  K situaci se hlasitě vyjádřil také Írán. Teherán obvinil z použití chemických zbraní syrské opoziční povstalce.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media