Bílý dům ve čtvrtečním prohlášení odsoudil režim Bašára Asada v Sýrii kvůli opakovanému použití chemických zbraní proti syrskému obyvatelstvu. Assadův režim použil loni v malém měřítku opakovaně proti opozici chemické zbraně, včetně sarinu, uvádí se v prohlášení.
U syrských hranic je v Jordánsku osm tisíc vojáků |
V reakci na to prezident Barack Obama rozhodl o rozšíření podpory hlavní syrské vzbouřenecké skupině (SMC). Ta by měla zahrnovat i přímou vojenskou pomoc včetně některých amerických zbraní.
"Nemohu mluvit o detailech. To, co hodláme poskytovat SMC, bude jiné, než co jsme poskytovali dříve," uvedl poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Ben Rhodes.
Zemřelo až 150 lidí, tvrdí tajné služby
Doposud není, jaké zbraně USA syrským povstalcům poskytnou. O plánech chce Washington jednat také s Moskvou. Podle Rhodese ale zatím Bílý dům nejednal o případném zřízení bezletové zóny nad Sýrií.
Konflikt v SýriiPodle nejčerstvější zprávy OSN si dva roky bojů v Sýrii vyžádaly na 93 tisíc lidských životů. Mezi mrtvými je i 6 500 dětí. Podle Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ze země uprchlo přes 1,6 milionu Syřanů. OSN očekává, že do konce letošního roku se jejich počet vyšplhá na 3,45 milionu. Až 10 tisíc syrských uprchlíků chtějí dočasně přijmout některé země EU. |
"Jakákoli naše budoucí akce bude v souladu s naším národním zájmem a musí prosazovat cíle, mezi něž patří - dosažení diplomatického řešení, zřízení orgánu, který zajistí základní stabilitu a správu státních institucí, ochranu práv všech Syřanů, kontrolu nekonvenčních a pokročilých konvenčních zbraní a boj proti terorismu," oznámil Rhodes.
Podle něj výzvědné služby odhadují, že na následky použití chemických zbraní v Sýrii zemřelo 100 až 150 lidí. Americký prezident Obama a další západní představitelé již dříve varovali, že použití chemických zbraní Damaškem proti opozici by znamenalo zvrat v přístupu k tamní krizi a otevřelo cestu i k případné intervenci.
Spekulovalo se však i tom, že zbraně mohli zneužít i sami povstalci. "Jsme přesvědčeni, že Asadův režim kontroluje tyto zbraně. Nemáme žádné spolehlivé, potvrzené zprávy o tom, že by chemické zbraně získala nebo použila syrská opozice," dodal Rhodes.
USA se poprvé rozhodly poskytnout pomoc přímo syrským opozičním bojovníkům koncem února. Opozici slíbily poskytnou nebojovou vojenskou techniku a humanitární pomoc v hodnotě 60 milionů dolarů (1,15 miliardy korun).