natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • Dny NATO 2020 online

 • Tucet amerických stíhaček F-15 létá cvičně nad Bulharskem

  21. srpna 2014  10:12
  Americké letectvo vyslalo stíhací letouny F-15 do Bulharska. Hned dvanáct strojů se tam zapojí do rozsáhlého vojenského cvičení, naplánovaného v reakci na ruskou anexi Krymu. Američané chtějí ujistit spojence na východě Evropy, že jsou připraveni je v případě ohrožení bránit.  
  Letoun F-15 amerických vzdušných sil startuje ze základny Lakenheath na cestu do Bulharska | foto: USAFE
  galerie Americké letouny F-15 z 493. stíhací perutě na základně Graf Ignatievo poblíž... Přistání u Plovdivu. Americké letectvo vyslalo 12 stíhaček F-15 na cvičení do... Příprava letounu F-15 amerických vzdušných sil ze základny Lakenheath na... Letoun F-15 amerických vzdušných sil startuje ze základny Lakenheath na cestu... Letoun F-15 amerických vzdušných sil startuje ze základny Lakenheath na cestu... Letouny F-15 amerických vzdušných sil na základně Lakenheath se připravují k...

  "Jsme tady, abychom demonstrovali náš závazek a odhodlání směrem k našim partnerům v NATO," uvedl velitel 493. stíhací perutě amerického letectva John Stratton po příletu na základnu Graf Ignatievo poblíž bulharského Plovdivu.

  Američané vyslali tento týden do Bulharska celkem 12 stíhacích strojů F-15C Eagle a 180 vojáků včetně pilotů a obslužného personálu ze základny Lakenheath na britských ostrovech. Až do konce srpna budou američtí letci létat nad bulharským územím a společně s bulharskými vzdušnými silami nacvičovat celé spektrum operací. "Budeme létat, vyměňovat si zkušenosti a zlepšovat interoperabilitu," konstatoval velitel základny Ivan Lalov.

  Fotografie

  Přistání u Plovdivu. Americké letectvo vyslalo 12 stíhaček F-15 na cvičení do...
  Příprava letounu F-15 amerických vzdušných sil ze základny Lakenheath na...
  Letoun F-15 amerických vzdušných sil startuje ze základny Lakenheath na cestu...
  Letouny F-15 amerických vzdušných sil na základně Lakenheath se připravují k...

  Manévry pod názvem "Thracian Eagle 2014" jsou součástí celé série cvičení v několika zemích NATO, které spustily USA na jaře v reakci na ruskou anexi Krymu a ukrajinskou krizi.

  Mají zlepšit připravenost jednotlivých zemí na východní hranici Aliance na nenadálé hrozby a zároveň uklidnit spojence, že je Spojené státy jsou připraveny v případě ohrožení bránit.

  Ve výcvikovém prostoru Novo Selo také v těchto dnech vrcholí další spojenecké manévry nazvané "Platinum Lion", kterých se účastní kromě bulharských, rumunských a srbských jednotek i příslušníci americké námořní pěchoty. Scénář cvičení se odvíjí od pomyslného konfliktu mezi dvěma sociálně rozdílnými částmi fiktivního města a vypuknutí humanitární krize.

  Kromě Bulharska mají Spojené státy v současnosti v oblasti Černého moře také raketový křižník USS Vella Gulf (třídy Ticonderoga), vyzbrojený řízenými střelami systému Aegis, schopným ničit balistické rakety a další vzdušné cíle. Po krátkém cvičení v rumunských pobřežních vodách plavidlo před několika dny zakotvilo v gruzínském přístavu Batumi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu