natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Měli jsme BUK, přiznali separatisté. Nizozemsko truchlí

  23. července 2014  22:36
  Proruští separatisté poprvé připustili, že v době zřícení malajsijského boeingu na východě Ukrajině byli vyzbrojeni protiletadlovým systémem BUK. Do Nizozemska byla přepravena první těla obětí zříceného civilního letounu.  

  Proruští ozbrojenci na místě zřícení malajsijského letounu poblíž Hrabove na východě Ukrajiny | foto: OBSE

  Systémem BUK se povstalci chlubili už před časem. Po zřícení letounu malajsijských aerolinek minulý čtvrtek však představitelé samozvané Doněcké lidové republiky rezolutně popřeli, že by kdy systém, prostřednictvím kterého byl civilní stroj zřejmě sestřelen, někdy ve výzbroji vůbec měli.

  Vyzbrojení systémem BUK ale zcela nečekaně po dnech popírání ve středu připustil velitel "batalionu Vostok" Alexandr Chodakovskij. Systém podle něj pocházel z Ruska a tam byl také podle něj po čtvrteční tragické události zpět převezen.

  Právě Chodakovskij už několikrát v minulosti kritizoval vůdce Doněcké lidové republiky Denise Pušilina i hlavního stratéga povstalců Igora Strelkova.

  "Věděl jsem, že z Luhansku dorazil Buk. Tehdy mi oznámili, že Buk z Luhansku přijíždí pod vlajkou LNR," řekl Chodakovskij v rozhovoru agentuře Reuters.

  "O BUKu vím. Slyšel jsem o něm. Myslím, že ho poslali zpátky. Dověděl jsem se o něm přesně ve stejném okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o té tragédii. Pravděpodobně ho poslali zpátky, aby zakryli, že ho tu měli," uvedl.

  Jeho jednotka prý systém nikdy ve výzbroji neměla. Nevyloučil však, že ho mohly používat jiné skupiny separatistů. Povstalci podle něj dříve systémy BUK ukořistili od ukrajinské armády, nebyly prý ale funkční.

  Zároveň Chodavskij obvinil vládu v Kyjevě, že separatisty k použití systému vyprovokovala. Ukrajinská armáda totiž podle něj dobře věděla, že separatisté systém mají a sama údajně odpálila několik raket.

  "Měli včas důkazy o tom, že dobrovolníci tyto technologie díky Rusku mají. Nejen, že neudělali nic pro zajištění bezpečnosti, ale dokonce vyprovokovali užití takové zbraně proti letadlu, které převáželo mírumilovné civilisty," citovaly povstaleckého velitele agentury.

  Jen pár hodin před předtím přinesl rozhovor s proruskými separatisty na Ukrajině italský deník Corriere de la Sera, ve kterém jeden z povstalců připouští, že civilní boeing sestřelili povstalci v domnění, že jde o armádní letoun s ukrajinskými výsadkáři.

  Těla obětí míří do Nizozemska

  První těla cestujících ze zříceného boeingu malajsijských aerolinek byla během středy letecky přepravena z ukrajinského Charkova do Nizozemska, kde byl právě na středu vyhlášen den smutku za oběti.

  Prvních 40 rakví s ostatky obětí přepravily z Ukrajiny letouny C-130 Hercules nizozemského letectva a C-17 australských vzdušných sil.

  Na letišti V Eindhovenu na letadlo čekal mimo jiné nizozemský král Willem-Alexander, královna Máxima a premiér Mark Rutte. Během pietního ceremoniálu byly rakve přeloženy do vozidel a převezeny k identifikaci. Ta může podle premiéra Rutteho trvat i několik měsíců.

  Nizozemsko, respektive bezpečnostní rada se také ujala mezinárodního vyšetřování příčin zřícení malajsijského letounu. Ve čtyřiadvacetičlenném týmu jsou vyšetřovatelé z Ukrajiny, Malajsie, Německa,Spojených států, Velké Británie a Ruska. Zapojí se také odborníci z Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

  Podle oficiálního prohlášení se tým při vyšetřování zaměří také na to, zda nebylo manipulováno s obsahem nalezených "černých skříněk" před jejich předáním nebo jak probíhalo schvalování letové trasy zříceného boeingu.

  Povstalci sestřelili další dva letouny

  Proruští separatisté ve středu na východě Ukrajiny sestřelili dva ukrajinské bitevníky Su-25. Zpráva se objevila na sociálních sítích a posléze ji potvrdil i šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko.

  Armáda podle něj letouny ztratila u města Dmitrovka, asi půl hodiny po poledni. Piloti se katapultovali.

  K sestřelení stroj tak došlo jen pár desítek kilometrů od místa, kam ve čtvrtek dopadly trosky malajsijského letounu s s 298 lidmi na palubě.

  Ukrajinská armáda ve středu dál pokračovala v ofenzívě proti separatistům v okolí Doněcka i ve městě samotném. Milionové východoukrajinské město se podle agentur změnilo v bojiště a podle nepotvrzených zpráv v něm zahynuly desítky lidí.

  Vojákům se podařilo vybudovat pozice na okrajích Doněcka a Luhansku a zbavit radikálů města Dzeržynsk, Rubižne, Popasna, Lysyčansk a Severodoněck. Již dříve ztratili vzbouřenci pozice v důležitých městech Slavjansk a Kramatorsk.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media