natoaktual.cz

Putin nemá zájem vyjednávat, Kyjev potřebuje sílu, shodují se lídři NATO a USA

9. února 2023  9:58
Ruský vládce Vladimir Putin nemá zájem o diplomatické řešení války na Ukrajině a Západ proto musí Kyjevu další vojenskou pomocí zajistit co nejsilnější pozici na bojišti. Shodli se na tom šéf NATO Jens Stoltenberg s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Dodávky bojových letounů pro Ukrajinu ale podle něj zatím nejsou na pořadu dne.  

Šéf NATO Jens Stoltenberg s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem | foto: NATO Photos

„Putin zahájil tuto útočnou válku. A může ji ukončit ještě dnes stažením svých jednotek z Ukrajiny. Ale bohužel nevidíme žádné známky toho, že by se Rusko připravovala na mír,“ prohlásil Stoltenberg ve Washingtonu, kde se během dvoudenní návštěvy setká s americkými představiteli.

Varoval, že se Moskva naopak připravuje na nové vojenské ofenzivy. Západ proto podle něj musí zajistit Ukrajině další dodávky zbraní, které potřebuje, aby znovu ovládla území a zvítězila jako suverénní a nezávislý národ.

Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem jeho schůzky s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Podle něj je potřeba vojenskou pomoc Kyjevu zintenzivnit, protože Putin zjevně v současné době „nemá o skutečnou diplomacii žádný zájem“ a nejlepším způsobem, jak ho k ní donutit, jsou ukrajinské úspěchy na bojišti.

„Nejlepší způsob, jak uspíšit vyhlídky na skutečnou diplomacii, je neustále naklánět bojiště ve prospěch Ukrajiny. To pomůže zajistit, že Ukrajina bude mít u vyjednávacího stolu ty nejsilnější možné karty, až k tomu dojde,“ řekl.

Kritizoval přitom Putinovo nedávné prohlášení, že dokud Ukrajina nepřistoupí na ztrátu Ruskem okupovaných území, „není o čem ani mluvit“. Odmítl, že se Ukrajina a svět mají s takovým chováním podle Putina smířit. Putinovu válku označil za strategické selhání.

„Nepodařilo se mu podrobit si Ukrajinu ani zlomit vůli jejího lidu. Prohrál bitvu o Kyjev, o Charkov i Cherson. Jeho armáda trpí na bitevním poli ohromujícími ztrátami,“ uvedl.

Stoltenbergova cesta do USA je přípravou pro nadcházející schůzku ministrů obrany NATO příští týden. Hlavním tématem má být další pomoc Ukrajině. USA a další evropské země nedávno slíbily dodávky západních tanků.

ANALÝZA: Tanky jsou signál Moskvě. Ukrajina jich ale potřebuje 1 300 ročně

Kyjev naléhavě žádá také o bojové letounů. Šéf Aliance připomněl, že spojenci čele s USA už poskytli Kyjevu vojenskou, humanitární a finanční pomoc ve výši 120 miliard dolarů.

Podle amerického ministra Blinkena je klíčové, aby spojenci podporu zachovali a ještě zvýšili. Na otázku k možnému poskytnutí bojových letounů se ale konkrétněji nevyjádřil. „Budeme nadále posuzovat, co Ukrajina potřebuje a co může být nejúčinnější. Uděláme to po velmi úzké konzultaci s Ukrajinci a samozřejmě po konzultaci s našimi partnery,“ konstatoval Blinken.

Americká vojenská pomoc se podle něj vyvíjí na základě vývoje konfliktu. Kromě dodávek zbraní označil za neméně důležité také schopnost Ukrajinců je efektivně využívat, což v některých případech, především u moderní západní techniky, vyžaduje intenzivní výcvik. „Neméně důležitá je schopnost ji (techniku) udržet a to vše musí být sloučeno do skutečně koherentní strategie,“ řekl.

inc natoaktual.cz
zpět na článek