natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Česko slaví 24 let v NATO. Nejsilnější aliance poskytuje bezprecedentní bezpečí

    12. března 2023  8:52,  aktualizováno  12:46
    Česká republika právě vstoupila do pětadvacátého roku svého členství v NATO. Největší a nejsilnější obranná aliance v historii je zárukou bezprecedentní bezpečnosti, kterou Česko může zažívat a k níž rovněž přispívá. Mezi spojence vstoupila společně s Polskem a Maďarskem, jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování.  

    Ministr zahraničí Jan Kavan při podpisu dokumentu o vstupu České republiky do NATO. Vpravo je tehdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a ministři zahraničí Maďarska Janos Martonyi a Polska Bronislaw Geremek. (12. března 1999) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

    Je tomu přesně 24 let, co Česká republika 12. března 1999 vstoupila společně s Maďarskem a Polskem do Severoatlantické aliance.

    Prezident Petr Pavel uvedl, že země díky tomu získala nejvyšší záruky bezpečnosti v historii. „A také mnoho přátel. Jsme v tom spolu a to je vždy lepší než být sám,“ konstatoval.

    Premiér Petr Fiala (ODS) upozornil, že kvůli ruské agresi na Ukrajině si všichni intenzivněji uvědomují, jak členství v nejsilnějším obranném systému světa zásadní. „A český přínos pro Alianci je také nepřehlédnutelný. Službou v zahraničních misích prošly už tisíce našich vojáků, kteří dokazovali a stále dokazují svou spolehlivost a profesionalitu,“ poznamenal.

    „NATO je už 24 let zárukou bezpečnosti České republiky – a za naší vlády jsme se stali spolehlivým partnerem našich spojenců. Agresivní a rozpínavá politika ruského teroristického režimu je hrozbou pro celý svobodný svět. A my musíme být schopni této hrozbě čelit,“ uvedla na twitteru předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

    Podle místopředsedy vlády a ministr vnitra Víta Rakušana (STAN) šlo před lety o naprosto správné rozhodnutí. „Pokud tu máme stále nějaké pochybovače, mohou se podívat na Finsko a Švédsko, které svůj postoj v posledním roce přehodnotili a kterým přeji brzké přijetí,“ vzkázal.

    Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) označil vstup do Aliance za člena historický okamžik nejen pro naši zemi, ale i pro celou Evropu. „Společně s Polskem a Maďarskem jsme vstoupili do nejsilnějšího obranného systému na světě,“ konstatoval.

    Místopředseda Senátu Tomáš Czernin podotkl, že důležitosti našeho členství v Alianci není sebemenších pochyb.

    Vstup Česka do NATO si připomínají také v Polsku a Maďarsku, ale také například americké velvyslanectví v Praze. „Společně jsme nejsilnější a nejúspěšnější vojenskou aliancí v historii. Společně zajišťujeme mír a bezpečnost pro naše občany. Společně jsme NATO,“ uvedla ambasáda na twitteru.

    Diskuse o možném vstupu Československa a poté České republiky do NATO začala prakticky ihned hned po listopadu 1989. Už na jaře 1994 se Česká republika připojila k aliančnímu programu Partnerství pro mír, který je považován za jakýsi předstupeň členství.

    O dva roky později pak čeští zástupci předali Alianci dokumenty nutné k zahájení rozhovorů o plnohodnotném členství. Pozvánku ke vstupu do NATO dostala Česká republika na summitu Aliance v Madridu v červenci 1997.

    Přístupové protokoly stvrdil svým podpisem tehdejší prezident Václav Havel přesně 26. února 1999. Ve stejnou chvíli obdobné dokumenty podepsal ve Varšavě i polský prezident Aleksander Kwasniewski.

    Václav Havel po podpisu uvedl, že protokol má historický význam. Členství je podle něj nadějí i závazkem. „Dává nám naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoli agresorovi, a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě,“ prohlásil tehdy Havel.

    Země pak vstoupila do Aliance 12. března 1999. Ministři zahraničí tehdy předali ve městě Independence v americkém státě Missouri své americké kolegyni Madeleine Albright ratifikační listiny. Česko zastupoval Jan Kavan, ministr zahraničí v tehdejší vládě Miloše Zemana.

    „Dnes ve skutečnosti poznáváme, co v duchu vždy platilo. Dnes svými činy potvrzujeme, že země krále Štěpána a kardinála Mindszentyho, Karla IV. a Václava Havla, Koperníka a papeže Jana Pavla II. plně a neodvolatelně sídlí v atlantickém společenství za svobodu. A k tomu říkám, abych citovala starý středoevropský výraz, Aleluja,“ prohlásila tehdy Madeleine Albright.

    Historické rozšiřování Aliance o první postkomunistické země bylo jedním velkých témat pro americká média. Prestižní Wall Street Journal pečlivě informoval o celém přístupovém procesu.

    Například 16. dubna 1998 podrobně referoval o tom, jak čeští zákonodárci pohodlnou většinou ratifikovali vstup země do NATO a poté hlasování oslavili potleskem ve stoje, zatímco se nemocný prezident Václav Havel zotavoval po operaci v nemocnici v Rakousku a výsledek hlasování ve sněmovně (154:38) označil za historický den pro Čechy.

    „Díky tomuto rozhodnutí a díky našemu budoucímu členství v alianci budeme mít – poprvé v historii – pevnou bezpečnostní kotvu a ještě silnější místo v demokratickém světě,“ citoval tehdejší Havlovo prohlášení deník.

    Upozornil také, že proti vstupu do NATO sepsi hlasování vodní komoře vyslovili pouze poslanci komunistů a nacionalistické Republikánské strany a že opoziční sociální demokraté (ČSSD) upustili od svých původních požadavků, aby o vstupu do Aliance bylo vypsáno referendum.

    „Aliance by se měly spojovat, když nic nehrozí. Pod hrozbou už je pozdě,“ oslovil podle deníku tehdejší předseda komory a šéf sociálních demokratů Miloš Zeman ty, kteří argumentovali, že ke vstupu do NATO není důvod.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media