natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ukrajina dostane pozvánku do NATO brzy, věří Juščenko

  4. dubna 2008  11:59
  Za historický okamžik pro svou zemi označil ukrajinský prezident Viktor Juščenko výsledky jednání summitu NATO v rumunské Bukurešti. Na vrcholné schůzce sice i přes snahu USA pozvánku ke členství v Alianci nedostal, byl však ujištěn, že NATO s Ukrajinou jako budoucím členem počítá.  

  "Ukrajina bude členem NATO. Je to historická událost pro naši zemi a pro naše občany," prohlásil ukrajinský prezident Juščenko.

  Aliance ve čtvrtek i přes snahu hlavně USA Ukrajinu ani Gruzii nezařadila do programu Akčního plánu členství (MAP), který je jakýmsi předstupněm pro plnohodnotné členství.

  Představitelé Aliance však dali otevřeně najevo, že s Ukrajinou jako členem už počítají. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na tiskové konferenci uvedl, že "nepochybuje o tom", že se obě země se k NATO zanedlouho připojí.

  O připravenosti Ukrajiny a Gruzie chtějí jednat ministři zahraničí NATO letos v prosinci. Tam by obě země měly být zařazeny do MAP.

  Juščenko dnes zároveň v prohlášení uklidňoval Rusko, které proti členství Ukrajiny a Gruzie ostře protestuje.

  "Máme právo se nezávisle rozhodnout ohledně NATO a naše zájmy nejsou zaměřeny proti žádné jiné zemi," prohlásil Juščenko. Připomněl, že Ukrajina jako jediná z nečlenských zemí Aliance se účastní všech misí NATO.

  "Ten výsledek pro Gruzii a Ukrajinu je velmi dobrý. Ono předem bylo jasné, že jsou země, které budou bránit udělení MAPu v tuto chvíli. Čili to, že summit udělení MAPu přesunul na schůzku ministrů zahraničí zemí NATO konanou letos v prosinci,­ tedy až po nějakém hodnocení toho, jak obě země pokročily v přípravě," konstatovala šéfka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová Šmigolová.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media