natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Účastníci kurzu přežití prošli ohňovou dráhou

  28. dubna 2008  17:35
  Ohňovou dráhou v plynových maskách, lezeckým výcvikem na cvičné stěně a dalšími přednáškami pokračoval ve Vyškově speciální kurz přežití pro novináře a humanitární pracovníky. Armádní instruktoři chtějí účastníky naučit, jak se chovat ve válečných nebo krizových oblastech.  

  Dvacítka účastníků kurzu ve Vyškově pod dohledem zkušených instruktorů absolvovala speciální ohňovou dráhu v plynových maskách.

  "Ohňová dráha simuluje cvičícím pohyb v zadýmeném a hořícím prostředí staveb, domů, průmyslových komplexů a tunelů," konstatovala Jana Jelínková z ministerstva obrany, které každoročně speciální kurz pořádá.

  Nejprve museli účastníci překonat zcela zakouřený sklep, do kterého se vstupuje po schodech a vylézá na opačné straně po žebříku. Kouř uvnitř je tak hustý, že nelze vidět vlastní ruku přímo obličejem. Poté museli účastníci projít několika labyrinty uvnitř hořících domů a překonat překážky v podobě hořících kladin nebo tunelu.

  V kurzu přežití armádní specialisté novináře a humanitární pracovníky učí, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech. Desetidenní kurz začal minulý týden a vyvrcholí ve středu. Po teoretické přípravě se účastníci kurzu přesunuli přímo do výcvikového prostoru Dědice na Vyškovsku.

  V lesích uprostřed újezdu je čeká řada obtížných úkolů včetně velmi realistických přepadů, zajetí a výslechů. Vrcholem kurzu bude tradičně závěrečná fáze, kdy účastníci čelí enormní psychické i fyzické zátěži a čekají na své vysvobození ze zajetí.

  Během této fáze musí uplatnit všechny znalosti o chování v zajetí a vyjednávání, které se během předchozích dní naučili. Letos organizátoři pro závěrečnou fázi výcviku využijí tamější nově vybudovanou kopii základny mírových sil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media