natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Turecko uzavřelo nebe pro syrské civilní letouny

  15. října 2012  13:48
  Turecko v neděli zakázalo přelety všech syrských letounů nad svým územím. Ankara tak reagovala na podobný krok ze strany Sýrie, která zakázala tureckým civilním letadlům "narušovat syrské území".  

  Airbus A320 syrské letecké společnosti | foto: Syrian Airlines

  Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v neděli oznámil, že turecký vzdušný prostor byl uzavřn pro syrská letadla. Sýrie k takovému kroku přistoupila už v sobotu. "Udělali jsme nové rozhodnutí a informovali Sýrii. Uzavřeli jsme vzdušný prostor pro syrské civilní lety, stejně jako vojenské lety," prohlásil Davutoglu.

  Odklon tureckých civilních letadel ze syrského území se týká strojů mířících do Saudské Arábie. Tam budou nově létat nad Jordánskem. Pokračuje tak vyostřování vztahů mezi Ankarou a Damaškem. Situace se zhoršila poté, co turecko minulou středu donutilo přistát v Ankaře syrské civilní letadlo na trase Moskva z Moskvy do Damašku.

  Úřady údajně na palubě zabavily vojenský materiál, uložený v nákladním prostoru. Sýrie i Rusko odmítají, že by šlo o zakázaný náklad. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova letoun přepravoval radarové komponenty, jejichž vývoz není zakázán.

  V pondělíTurecko nařídilo přistát dalšímu letadlu mířícímu do  Sýrie. Arménský letoun s humanitární pomocí směřoval do Aleppa. Turecké bezpečnostní složky ho prohledaly a poté mu povolily pokračovat v cestě. Turecko tak trvá na tom, že bude provádět rutinní bezpečnostní kontroly ve všech letadlech směřujících do Sýrie.

  Konflikt v Sýrii se v posledních dvou měsících dramaticky zhoršil. Boje mezi rebely a jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada jsou hlášeny z celé země. Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) přišla ze zjištěním, že syrské letectvo použilo při bojích o strategické město Maarat an-Numán tříštivé bomby. Kazetovou munici měly syrské vládní síly používat v provinciích Idlib, Aleppo, Homs, Latákíja v Damašku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media