natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zastavte ofenzívu v Idlíbu, vyzvalo NATO syrský režim a Rusko

  28. února 2020  17:52
  Severoatlantická aliance vyzvala Rusko a syrský režim k zastavení vojenské ofenzívy v Idlíbu na severozápadě země. Při leteckých náletech tam přišlo o život 33 tureckých vojáků. Ankara kvůli situaci a možné reakci požádala spojence z NATO o společné konzultace podle článku 4.  

  Turečtí vojáci na severozápadě Sýrie | foto: msb.gov.tr

  „Vyzýváme Rusko a syrský režim k zastavení nerozvážných útoků, k ukončení náletů bez přesného rozlišení cílů... Vyzýváme také Rusko a Sýrii, aby plně respektovaly mezinárodní právo,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po mimořádné schůzce velvyslanců členských zemí v Bruselu, kterou si Turecko vyžádalo.

  Podle článku 4 Washingtonské smlouvy může kterákoliv členská země Aliance požádat spojence o konzultace, pokud je přesvědčena, že je ohrožena její územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost.

  Syrská armáda s podporou Ruska už v prosinci zahájila ofenzívu v Idlibu, kde ale operují také turečtí vojáci. Ankara tam v bojích ve čtvrtek přišla o 33 svých vojáků, nejméně dalších 30 bylo zraněno.

  Turecko podporuje některé skupiny, které v Sýrii bojují proti tamnímu režimu Bašára Asada. Po dřívější dohodě s Moskvou obsadily turecké jednotky v Idlíbu 12 vojenských stanovišť, k jejichž těsné blízkosti se nyní dostali syrští vojáci. Turci kvůli tomu posílili svůj kontingent v Sýrii a chtějí, aby se syrské vládní oddíly stáhly. Ruské ministerstvo obrany k náletům tomu uvedlo, že turečtí vojáci byli mezi útočícími povstalci. Ankara to ale odmítla.

  Podle Stoltenberga zůstává solidární s Tureckem a bedlivě situaci v oblasti sleduje. Jak dodal, spojenci vyjádřili Ankaře nejhlubší soustrast za smrt tureckých vojáků. „Tato nebezpečná situace musí skončit a žádáme okamžitý návrat k příměří z roku 2018. Aby nedošlo k dalšímu zhoršování humanitární krize v regionu,“ dodal šéf NATO s tím, že Sýrie a Rusko by se měly zapojit do úsilí o nalezení mírového řešení syrského konfliktu.

  Kvůli bojům v Idlibu své domovy opustil necelý milion lidí.

  Turecko v reakci na útok spustilo vojenskou operaci proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Turecký ministr obrany Halusi Akar a upozornil, že si Ankara v žádném případě nepřeje vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asada vojensky podporuje.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media