natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nový zákon má Trumpovi znesnadnit vystoupení USA z NATO

  23. ledna 2019  16:58
  Dolní sněmovna amerického Kongresu drtivou většinou přijala nový zákon, který má znesnadnit možné snahy o vystoupení Spojených států z NATO. Sněmovna reprezentantů v něm vyjadřuje Alianci plnou podporu.  

  Americký prezident Donald Trump a šéf NATO Jens Stoltenberg na summitu Aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

  Se zákonem souhlasilo 357 zákonodárců, 22 bylo proti. Pro hlasovala i valná většina republikánských kongresmanů. Zákon teď poputuje do Senátu. Zatímco Sněmovnu reprezentantů ovládají demokraté, v Senátu mají většinu právě republikáni.

  Dokument hovoří o tom, že Severoatlantická aliance se může spolehnout na plnou podporu USA. Zakotvuje, že v případě snah o vystoupení z Aliance nesmí být použity žádné prostředky ze státního rozpočtu.

  Zákon přichází jako bezprostřední reakce poté, co deník The New York Times zveřejnil informace, podle který prezident a častý kritik Aliance Donald Trump se svými poradci údajně několikrát soukromě hovořil o možnosti, že by Spojené státy NATO opustily. Veřejně takto Trump dosud nemluvil. Několikrát však ostře kritizoval evropské spojence, že dávají málo na svou obranu.

  „Spojené státy mají stále důvěru v poslání NATO a budou bránit jakýmkoli krátkozrakým snahám NATO oslabit nebo z něj jednostranně naši zemi stáhnout,“ uvedl po hlasování například šéf demokratické frakce v dolní sněmovně Steny Hoyer.

  Podobně už loni americký Senát vystoupil na podporu NATO, když schválili poměrem 97 ku 2 hlasům nezávaznou deklaraci na podporu Aliance.

  Deník The New York Times se opírá o tvrzení některých činitelů americké vlády, kteří mají obavy, aby Trump k výhrůžkám o odchodu z NATO znovu nevrátil. Tedy zvláště pokud ostatní členové nebudou plnit investice do obrany, jak slíbili.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media