natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tři prsty smrti v akci. Češi u Baltu cvičně odvraceli útoky letadel

  17. června 2019  13:15
  Dva rušné týdny na pobřeží Baltského moře mají za sebou vojáci ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. V Polsku se zapojili do rozsáhlého aliančního cvičení Tobruq Legacy, při kterém odvraceli útoky letounů. To hlavní je ale ještě čeká.  

  Strakoničtí vojáci se do cvičení Tobruq Legacy 2019 zapojili s protiletadlovým raketovým systémem 2K12 KUB, přezdívaným „tři prsty smrti“ | foto: Jana Samcová, 25.plrp

  Součástí jsou totiž i dosud největší raketové střelby v historii NATO, které se uskuteční tento týden. Z různých typů protiletadlových systémů budou postupně odpáleny až dvě stovky řízených střel.

  Půjde tak o nejrozsáhlejší protiletadlové střelby spojenců. Společné střelby několika zemí se už sice v minulosti uskutečnily, nikdy se jich však nezúčastnilo tolik států a nestřílelo se takové množství raket z různých zbraňových systémů.

  Fotografie

  Strakoničtí vojáci na cvičení Tobruq Legacy 2019 u Baltu. Řídící a naváděcí...
  Čeští vojáci používali při cvičení u Baltu také simulační technologie. Na...
  Čeští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 během cvičení u Baltu
  Strakoničtí vojáci se do cvičení Tobruq Legacy 2019 zapojili s přenosným...

  „Hlavním cílem je prohloubit interoperabilitu a sladit činnosti a procedury při plánování a provádění společných protivzdušných operací Severoatlantické aliance,“ připomněl velitel strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu Alan Dubový.

  Stotřicetičlenná česká jednotka je u Baltu vyzbrojena přenosnými protiletadlovými komplety RBS-70 a raketovými systémy 2K12 KUB, přezdívanými „tři prsty smrti“.

  V uplynulých dvou týdnech čeští vojáci v rámci cvičných misí „ničili“ útočící letouny a vrtulníky. Při jednom z incidentů došla české jednotce 2K12 KUB munice. Tu jim vzápětí poskytla slovenská jednotka, vyzbrojená stejným protiletadlovým systémem.

  „Jednotka nebo její část se může stát nebojeschopnou, například v důsledku poškození techniky. Pojem interoperabilita tak můžeme chápat nejen jako sladění postupů a procedur, ale i jako technickou kompatibilitu mezi jednotkami,“ objasnil jeden z instruktorů výcviku František Hammerbauer.

  Novinkou na letošním cvičení Tobruq Legacy byl incident, kdy vojáci reagovali na simulovaný útok balistickými raketami. Do cvičení se totiž zapojily také jednotky z USA a Nizozemí, jež mají ve výzbroji protivzdušný systém Patriot schopný ničit balistické střely.

  Hlavní část cvičení Tobruq Legacy, jehož název odkazuje na druhoválečné boje u severoafrického přístavu Tobruk, skončila na sklonku minulého týdne. Během pátku se pak jednotky přesunuly do palebných postavení na pobřeží Baltského moře a o víkendu se připravovaly na zmiňované bojové střelby.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media