Tatra dodá armádě těžké náklaďáky pro přepravu kontejnerů

29. května 2019  20:14
Kopřivnický výrobce Tatra Trucks dodá české armádě celkem 31 těžkých nákladních terénních vozidel T-815 pro přepravu kontejnerů. Smlouvu na dodávky vozidel za 500 milionů korun podepsali zástupci ministerstva obrany a výrobce během veletrhu IDET na brněnském výstavišti.  
Nové tatrovky pro armádu v Centru zabezpečení materiálem technických služeb ve Štěpánově na Olomoucku | foto: Armáda ČR

Nákladní vozy budou podle ministerstva obrany schopné přepravovat kontejnery a manipulovat s nimi v náročných terénních podmínkách. O zakázce ministerstvo obrany informovalo vládu už loni v srpnu. Podle tehdejšího materiálu, který ministři dostali, bude mít obrana možnost doobjednat ještě dalších 30 vozidel.

SPECIÁL: Veletrh IDET 2019 v Brně

Příloha natoaktual.cz

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je spolupráce s domácím obranným průmyslem klíčová při modernizaci české armády.

„Důležitost domácího průmyslu pro resort obrany dokládá i to, že od května 2018 jsme uzavřeli s českými firmami 72 smluv nad 50 milionů korun celkem za 25 miliard,” konstatoval v Brně Metnar. Tato čísla podle něj tvoří 90 procent finančních prostředků všech uzavřených smluv ministerstva obrany.

Jako důkaz zmínil také snahu zapojit v maximální možné míře české společnosti do projektu pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo chce koupit 210 obrněnců za 53 miliard korun.

Tatra patří mezi tradiční dodavatele pro českou armádu, která v současnosti používá asi 3 tisíce vozů v různých modifikacích, včetně speciálních, obrněných modelů určených pro zahraniční mise.

Během veletrhu ministerstvo obrany podepsalo také kontrakt za 1,6 miliardy korun s leteckým výrobcem Aero Vodochody na servis a modernizaci šestnácti armádních letounů L-159, která má prodloužit provozuschopnost těchto strojů až na čtyřicet let.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.