Britské speciální síly obsadily supertanker s íránskou ropou

5. července 2019  11:27
Britské speciální síly zadržely ve čtvrtek v Gibraltaru supertanker Grace 1, který navzdory sankcím USA a EU zřejmě převážel íránskou ropu do Sýrie. Teherán to označil za protiprávní a předvolal si britského vyslance k vysvětlení.  
Pohled na tanker Grace 1 z vrtulníku Wildcat britské Námořní pěchoty | foto: RM

Příslušníci britské Námořní pěchoty s gibraltarskými úřady zadrželi tanker plavící se pod vlajkou Panamy ve čtvrtek ráno kvůli podezření, že převáží íránskou ropu do Sýrie. Plavidlo je schopné přepravit až 2 miliony barelů surové ropy.

Příslušníci speciálních sil na plavidlo pronikli ze dvou rychlých člunů a vrtulníku. Loď nyní kotví v blízkosti Gibraltaru. „Zadrželi jsme loď a její náklad,“ uvedl v oficiálním prohlášení šéf ministrů Gibraltaru Fabian Picardo s tím, že k tomu došlo na základě informací, které gibraltarská vláda obdržela.

Přeprava íránské ropy do Sýrie je podle jeho slov v přímém rozporu se sankcemi USA a EU, které vůči Íránu uplatňují kvůli jeho jadernému programu. „Máme důvod se domnívat, že Grace 1 převážela ropu do rafinérie Banyas v Sýrii,“ dodal s tím, že rafinérie zase podléhá sankcím EU vůči režimu syrského prezidenta Bašára Assada.

Teherán si v reakci předvolal britského vyslance k podání vysvětlení. Akci označil za protiprávní. Formální stížnost zvažuje také Španělsko, protože k zadržení plavidla došlo v pobřežních vodách, které Madrid považuje za španělské.

Londýn vládě v Gibraltaru nabídl plnou podporu. „Jde o vyslání jasného signálu, že porušení sankcí je nepřijatelné,“ uvedl mluvčí britské vlády James Slack.

Supertanker Grace 1 měl podle dostupných informací vyplout z íránského ropného terminálu Kharg v polovině dubna. Protože plně naložená nemohla proplout Suezským průplavem, směřovala trasa kolem Afriky. Počátkem června plavidlo míjelo Kapské město.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.