„Jedná se o významný dar techniky, po které je na Ukrajině velká poptávka. Tento dar umožnila příkladná spolupráce mezi Dánskem a Českou republikou,“ oznámil dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen.
V rámci první části projektu oba státy očekávají dodávku téměř 50 bojových vozidel pěchoty a bojových tanků, 2 500 pistolí, 7 000 pušek, 500 lehkých kulometů a 500 odstřelovačských pušek, vybavení pro elektronický boj a ISR (Intelligence, surveillance and reconnaissance) včetně podstatného množství velkorážní munice z produkce a zásob českých firem.
„Ministerstvo obrany má v tomto projektu především roli prostředníka. Na našem území je řada firem obranného průmyslu, s nimiž jako resort obrany máme dlouhodobé vztahy a můžeme je tudíž propojit s těmi, kteří chtějí stejně jako my pomoci Ukrajincům. V tomto případě jde o dánskou vládu,“ vysvětlil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.
Díky tomu bude podle něj možné pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině nejen v nadcházejících měsících, ale i v roce 2024 a v případě potřeby i dlouhodobě.
Dodávka zahrnuje jak moderní českou výzbroj, tak repasovanou techniku, kterou již ukrajinské ozbrojené síly používají. Seznam byl vytvořen na základě požadavků a potřeb ozbrojených sil Ukrajiny pro posílení bojových schopností.
Obě země očekávají, že Ukrajině dále darují mimo jiné 500 těžkých kulometů, 280 samonabíjecích děl, 7 000 protitankových zbraní, 10 000 ručních granátů a 60 minometných systémů. Součástí dodávky bude také značný počet systémů proti dronům.
Dánské ministerstvo obrany v září avizovalo, že na vojenskou pomoc Ukrajině chce uvolnit až 5,8 miliardy dánských korun (tedy v přepočtu zhruba 19 miliard českých korun).
Pro Česko nejde o první takový projekt, kdy dodá zbraně, jež zaplatí jiný stát. V třístranném projektu s USA a Nizozemskem už na Ukrajinu odešlo 45 z celkových 90 modernizovaných tanků T-72. Kyjev také obdržel dodávky protileteckých systémů MR-2 (“Viktor“) či pasivních sledovacích systémů.